הסרת שומה – מידע קונקרטי וחשוב

 

עשרות אלפי ישראלים עוברים מדי שנה תהליך רפואי שמטרתו הסרת שומה. מדובר בעניין פשוט למדיי, כמעט ללא סיכונים, כאבים או תקופת החלמה ממושכת. מטרת התהליך עשויה להיות אחת משניים: במרבית המקרים מדובר בעניין אסתטי בלבד, אך באחוז קטן מן המקרים הסיבה היא היווצרות גידול סרטני ממאיר מסוג מלנומה. מדובר בסרטן בעל שכיחות בינונית, אשר אחוזי ההחלמה ממנו תלויים בעיקר בזמן הגילוי. גילוי מוקדם מגדיל סיכויים אלו עד קרוב ל-100%. גילוי מאוחר הופך לקטלני במקרים רבים.

 

שומות  (NEVUS בלועזית) הן גידולים שפירים המופיעים כאזור עור אדמדם או חום בעל צורה סימטרית.  קיימות שומות בגדלים שונים, כאשר את הגדולות מומלץ להסיר בשלב מוקדם מחשש להתפתחות מלנומה. מרבית השומות נוצרות בשנות ה-20 וה-30 של חייו של אדם, כאשר מיעוטן מולדות או מופיעות בשלבים אחרים. כאמור, קיימים כמה סימני אזהרה מפני שומה העלולה להתגלות כסרטנית. הבולטים מבניהם הם גירודים, דימומים, שינוי גודל, אסימטריות, גוון לא אחיד, קוטר של מעל 6 מ"מ ועוד. גם הופעת שומה א-טיפית עלולה לנבא רעות. מדובר בשומה שאינה ממאירה, אך בעלת מאפיינים דומים לזו הממאירה. בהירי עור או כאלו שסבלו בעבר משומות סרטניות או כאלו בעל היסטוריה רפואית משפחתית של מלנומה, נחשבים לבעלי סיכוי רב יותר לחלות במחלה.

 

גילוי והסרת שומה – כמה פשוט, ככה חשוב

 

הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת הגיעה גם לתחום גילוי השומות הממאירות. באמצעות מכשיר גרמני בשם ATBM ניתן למפות שומות בתוך רבע שעה. מצלמות דיגיטאליות ודרמוסקופיות סורקות את הגוף, מאתרות שומות, יודעות לזהות שינויי גודל או צורה ומעניקות לרופא תמונה מדויקת של מפת הסיכונים של הנבדק. הסרת שומה עצמה נעשית באמצעו ניתוח עם תפרים, ניתוח ללא תפרים או טכנולוגיית לייזר / מחט חשמלית. הבחירה תלויה בעיקר במאפייני השומה ובזמן הגילוי. מדובר בתהליך קצר, בעל רמת סיבוכים נדירה (זיהומים, בעיקר) ואפילו הצלקת שנוצרת קטנה ומיטשטשת עם הזמן. ניתן לעשות את התהליך באמצעות קופות החולים או באופן פרטי. מומלץ לעשות זאת באמצעות מנתח מהתחום הרפואי המדובר.

 

לסיכום, הדברים החשובים אותם חשוב שתיקחו בחשבון בכל הקשור אל שומות בגוף הם שאבחון מוקדם של שומה ממאירה אקוטי להצלחת הטיפול וההחלמה, שתהליך הסרת שומות הינו תהליך פשוט ובעל סיכון נמוך במיוחד, שגילוי שומות ממאירות נעשה באמצעות מכשיר ה-ATBM וכמובן שאם אתם מגלים שומה שלא הייתה שם קודם יש לגשת ולהיבדק. זמן שווה חיים.

 

רק בריאות!