רשלנות רפואית

לצערנו הרב, רבים מאתנו חווים רשלנות רפואית בבתי החולים השונים למרות האימון הכמעט עיוור שאנו מאמינים ברופאים. במאמר שלפנינו נתמקד ברשלנות רפואית בעת לידה.

ברוב רובם של הלידות מסתיים התהליך בהתרגשות ובדמעות של אושר עד כי המתח והלחץ וכל הכאבים שליוו את כל התהליך לכל אורכו נשכחים לגמרי כאשר היולדת מחזיקה בפלא המצווח. אך ישנם מקרים אשר בהם קיים חשד לרשלנות רפואית באחד התהליכים או יותר, וחשוב מאוד שנהיה ערניים ומודעים לדבר, ואילו אפשרויות עומדות לפנינו במקרה של רשלנות רפואית, לא עלינו.

מהי רשלנות בלידה?

אז נכון שרוב הלידות מסתיימות בשעה טובה ומוצלחת אך עדיין יש לידות – אמנם לא באחוזים גבוהים – אשר מסתיימות עם נזקים בדרגות חומרה שונות בעקבות רשלנות מצד הצוות המטפל. על אף שמדובר באחוזים נמוכים, עדיין מדובר במספר בלתי מבוטל של לידות. אז איך בכל זאת קורה שבתהליך כל כך מיוחד ושמימי קורות תקלות שכאלה?

  • מעקב לקוי אחר מצבם של האם והעובר –

בדרך כלל במהלך הלידה מחוברת היולדת למכשיר המוניטור המפרט כל העת את מצבו של העובר וגם של האם. כאשר השימוש במוניטור נעשה באופן לא נכון, הרי שמדובר בהחלט ברשלנות האחראית על התוצאות.

  • שימוש במכשור לא נכון –

במקרים רבים, כאשר הלידה לא מתקדמת בקצב משביע רצון, או כאשר עולה חשש לשלומו של העובר בעקבות ירידות בדופק וכדומה, מערבים מכשור פולשני כדי לסייע לתינוק לצאת לאור העולם. קיימת האפשרות להשתמש בוואקום ויש גם את המלקחיים ובמקרים של חוסר ברירה, תופנה האם לניתוח קיסרי. במקרה ובחרו בשיטה שאינה מתאימה, או כזו שגרמה לנזק, ייחשב הדבר רשלנות רפואית.

  • דיווח לא מושלם –

במקרים רגילים חובה לדווח ולשתף את היולדת בתכנית הלידה ובכל שינוי בתכנית. במקרים אשר בו בוצעו הליכים מסוימים בלא ידיעת היולדת ומבלי שהייתה סיבה למנוע ממנה את המידע הזה, ייחשב הדבר גם כן כרשלנות רפואית.

  • מעקב לקוי לאחר הלידה –

גם לאחר שהלידה הסתיימה ונולד תינוק בריא ושלם, עדיין נדרש מעקב רפואי אחר היולדת ואחר התינוק. כאשר יתגלה נזק בעקבות מעקב לקוי, ייחשב הדבר גם כן כרשלנות רפואית.

כל יולדת החושדת שנעשה לה עוול במהלך הלידה או אחריה, אל לה לוותר. עליה לפנות אל עו"ד על מנת שייצג אותה וידרוש עבורה את הפיצויים המגיעים לה כחוק.

רק בעזרת עורך דין שמתמחה ברשלנות רפואית, תוכל להבטיח לעצמך את מירב הטיפול בצורה המקצועית ביותר שידריך אותך לעורך כל הדרך וידאג שתקבל את כל אשר מגיע לך.

רשלנות רפואית

תחת הביטוי "רשלנות רפואית" נמצאים סיפורים רבים, לעיתים קשים ביותר, של אנשים שנפגעו באופן פיזי לאחר טיפול רפואי. פעמים רבות הרשלנות נעשתה רק בשל טעות אנוש שאינה מכוונת- אך שיצרה שרשרת אירועים שהסתיימה בנזק רב למטופל. מקרים שייחשבו לרשלנות רפואית, הם אלו שיכולים היו שלא להיגרם- כלומר שניתן היה בוודאות לנקוט בפעולה אחרת, ולמנוע את הפגיעה.

מתי רשלנות רפואית שחוויתם, תהיה שווה לכם הרבה כסף?

תביעות לרשלנות רפואית יוגשו על ידי הנפגעים ממנה, ומטרתן לקבל פיצוי על הנזק שנגרם, ההוצאות סביבו, וכמובן עוגמת הנפש. כל הגשה של תביעה בבית המשפט היא למעשה התחלה של הליך מורכב למדי, שההוצאות סביבו עלולות להיות גבוהות מאוד. מוטב לבדוק האם אכן הסכום הפוטנציאלי של הזכייה בתיק, שאותו עשוי התובע לקבל- יכסה הן את ההשקעה בעצם התביעה, והן יהווה פיצוי.

מסיבה זו, חשוב לוודא שניתן להוכיח קשר ישיר בין האחראי לנזק, ובין המטופל- ולהראות כי היה אפשרי לנהוג באופן שונה ולמנוע את הפגיעה שנעשתה. טענת קיומו של קשר סיבתי שכזה צריכה להיות מגובה בדעות של רופאים מומחים, ומוטב שאת ניסוח התביעה יעשה עורך דין המתמחה באופן ספציפי בתיקים של רשלנות רפואית, וכבר התנסה בייצוג של כמה מקרים כאלה.

האם ניתן לתבוע אך ורק רופאים?

כל אדם במערכת הרפואית עלול להיות אחראי לרשלנות, בין אם זה אכן רופא שטיפל באופן ישיר במטופל, ולעיתים אפילו טכנאי רנטגן או אחות שלא מילאה את תפקידה כראוי. ישנה חשיבות גדולה מאוד בווידוא המקור האמיתי לבעיה ממנה סובל המטופל, ובמציאת הקשר שבין הטיפול הרפואי הלקוי לבין הבעיה שנוצרה לאחריו.

עורך דין מומחה לרשלנות רפואית- כיצד למצוא?

עורכי דין מכל התחומים ניתן למצוא בקלות דרך האינטרנט, וכמובן בדרך הישנה והטובה של המלצות ממכרים. כמו בכל הליך משפטי, גם במקרים כאלה חשובה האינטראקציה בין הפרקליט למיוצג שלו, כיוון שלפניהם דרך לא פשוטה לעבור ביחד. ייצוג של עורך דין במקרים של רשלנות רפואית צריך להיעשות על ידי אדם המקושר לרופאים, שיוכלו לבסס את הטענה של המטופל לגבי הנושא באחריות לנזק שנעשה לו.

השלכות רשלנות רפואית בהיריון

רשלנות רפואית בהיריון יכולה לגרום לנזקים קשים וארוכי טווח

רשלנות רפואית בהיריון עלולה להוביל להולדת ילדים עם מומים קשים, אשר ילוו אותנו ואותם לאורך כל החיים. רשלנות רפואית בהיריון עלולה להוביל לאי גילוי מומים או אי גילוי בעיות בזמן, אשר במידה והיינו מודעים אליהן היינו יכולים לטפל בהן בהצלחה ולהביא להולדת ילד בריא לחלוטין.

אז אילו השלכות עלולות להיות לרשלנות רפואית בהיריון?

  • הפלה: אחת הבעיות העיקריות של רשלנות רפואית בהיריון הינה שאי גילוי בזמן של בעיות מסוימות בעובר עלול להוביל להפלת ההיריון, בעוד שגילוי מוקדם שלהן יכול לאפשר לנו לטפל בהן ביעילות ולהביא לסיום ההיריון בהצלחה. בעיות שכאלה יכולות להיות בעיות של התפתחות ריאות העובר, אי גדילה בקצב מתאים של העובר ועוד.
  • תסמונת דאון: תסמונת דאון הינה מחלה אשר ניתן לאבחן באמצעות ביצוע שיקוף עורפי. שיקוף עורפי הינה בדיקה אשר באה לבדוק את כמות הנוזלים שהצטברה בעורפו של הילוד, כאשר כמות תקינה הינה על 0.5 סנטימטרים, וכל כמות גדולה מזו עלולה להעיד על תסמונת דאון. נשים רבות בוחרות להפסיק את ההיריון במקרים אלו, ויכולות לתבוע בגין רשלנות רפואית על "הולדה בעוולה" במידה והבעיה לא התגלתה בזמן או כלל במהלך ההיריון, והובילה להולדת ילד אשר היו בוחרות שלא להוליד במידה והיו יודעות מראש.
  • בעיות פיזיות: ישנן בעיות פיזיות רבות אשר ניתן לתיקון במהלך ההיריון עצמו במידה והן מתגלות בזמן כגון בקע סרעפתי או אי התפתחות הריאות. בעיות אלה, במידה ואינן מטופלות, עלולות להוביל לנזק פיזי ומוחי לתינוק שייוולד, אשר לא ניתן יהיה לתיקון לאחר הלידה. בעיות נפוצות כאלה הינן עיוותים של הידיים, פיגור שכלי הנובע מחוסר הגעת חמצן מספק למוח בעת הלידה וכן שיתוק מוחין הנובע מהתפתחות לא תקינה של המוח בעת ההיריון.

ישנן סיבות רבות לתביעה בגין רשלנות רפואית בהיריון

רשלנות רפואית בהריון הינה רשלנות חמורה ביותר, בעלת השפעות ארוכות טווח עלינו ועל הילד, ולכן במקרים רבים ישנה עילה לתביעת המוסד המטפל בזמן ההיריון בגין רשלנות זו, וחשוב למצות את זכויותינו בנושא ולהתייעץ עם עורך דין מומחה לשם טיפול בבקשה.

עורך דין רשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא תחום משפטי לא נעים, כל מקרה מערב פגיעה כלשהי במטופל רפואי ובאנשי צוות רפואי שללא כל כוונה תחילה התרשלו בביצוע תפקידם, כל מקרה כולל סיפור עצוב, רגשות קשים ועוגמת נפש לצד הפגיעות הפיזיות שעשויות למרבה הצער להיות בלתי הפיכות ומשמעותיות ביותר. כמו בכל תחום משפטי, על מנת להגיע למשפט או לטיפול המשפטי עם מירב הסיכויים לקבלת פיצוי הולם, עורך דין רשלנות רפואית הוא הכרח של ממש. עו"ד רשלנות רפואית פועל בתביעות והליכים משפטיים כמול גופי הרפואה בישראל, רופאים, צוותים רפואיים וכן הלאה. [המשך קריאה…]

כיצד להתמודד נכון עם מקרים של רשלנות רפואית?

תביעות רשלנות רפואית מוגשות באופן תדיר לבית המשפט ועוסקות בתחומי הרפואה השונים. אנו שומעים לא מעט על מקרים של רשלנות רפואית מסוגים שונים, בין אם כאלה הקשורים לבתי חולים גדולים, לרופאים מומחים או למרפאות ומרכזים רפואיים, המציעים טיפולים שונים. מקרי רשלנות רפואית יכולים להיות בתחום רפואת השיניים, רפואת הנשים, רפואת הילדים ובכל תחום אחר. [המשך קריאה…]