פסוריאזיס בקרב ילדים

פסוריאזיס (ספחת) הינה מחלה כרונית העלולה להתפרץ גם בקרב ילדים כתוצאה משילוב של גורמים סביבתיים וגורמים גנטיים. כיום, ידוע שמחלת הספחת קשורה באופן ישיר לגנטיקה, כאשר במקרים בהם אחד ההורים סובל מהמחלה קיים סיכון של 15% לכך שאחד מילדיו יסבול אף הוא מפסוריאזיס ובמידה ושני ההורים סובלים מהמחלה הסיכוי לפסוריאזיס בקרב אחד מילדיהם הינו בשיעור של 75%.

פסוריאזיס בילדים בדומה למחלה בקרב מבוגרים עלול להוביל להתפתחותה של דלקת מפרקים פסוריאטית וזאת בקרב כשליש מהילדים הסובלים מהמחלה. יחד עם זאת חשוב לזכור שמחלת הפסוריאזיס איננה מסכנת חיים וכיום רפואת העור המודרנית מאפשרת למיליוני האנשים המתמודדים עם המחלה ליהנות מפתרונות טיפוליים איכותיים לטווח הקצר, הבינוני והארוך כאחד.

תסמיני המחלה בקרב ילדים

מחלת פסוריאזיס בקרב ילדים עלולה להתחיל מבליטות אדומות על גבי העור, כאשר החלק העליון של העור באזור הנגוע מקבל גוון אפור –כסוף ועלול להתכסות בשכבה של קשקשים. ברוב המקרים, הפסוריאזיס אצל ילדים מופיע באזורי עור אשר נחשפו לשמש או באזורים אשר ספגו פציעה או מכה. יחד עם זאת, אזור הקרקפת, הטבור והישבן עלולים אף הם לסבול מהופעת קשקשים ובליטות עור אדמומיות. במקרים בהם קיים רקע משפחתי של מחלת הפסוריאזיס, המחלה עלולה להתפרץ כבר בגיל ינקות, כאשר בקרב תינוקות המחלה מתפרצת כדלקת חיתולים פוסריאטית במסגרתה האזור המחותל עלול להיות מכוסה באודם ובליטות עור אדומות.

טיפול בפסוריאזיס בקרב ילדים זהה לדרכי הטיפול המוצעים לאוכלוסיות מבוגרות יותר הסובלות מהמחלה, כאשר התאמת שיטת הטיפול חייבת להתבסס על גיל הילד והיקף שטחי העור בהם מופיע נגע הפסוריאזיס. ילדים הסובלים מהתפרצותה של דלקת מפרקים פסוריאטית נדרשים ברוב המקרים לטיפול תרופתי תדיר המיועד לצרכי האטת קצב צמיחת תאי העור החדשים והפחתת הנזק הנגרם לעור ולמפרקים. רוב הילדים הסובלים ממחלת הפסוריאזיס יידרשו לטיפולי ריפוי מקומיים כגון: מריחת משחות ושימוש בתכשירים המכילים ויטמין D וסטרואידים. התאמת הטיפול חייבת להתבצע לאחר אבחנה מדויקת של נגעי העור, כאשר פסוריאזיס בילדים בדומה לפסוריאזיס אצל מבוגרים הינה מחלה העלולה להתפרץ אחת למספר שנים ובכל רגע נתון. יחד עם זאת חשוב לזכור שמחלת הפסוריאזיס היא איננה מחלה מדבקת וקרוב ל-3% מאוכלוסיית העולם סובלת ממנה בשלב כזה או אחר. יחד עם זאת, הופעת פסוריאזיס בגילאים מתחת לגיל 15, עלולה להעיד על מחלה קשה יותר ולכן קיימת חשיבות מכרעת לשלבי האבחון והייעוץ הרפואי לילדים מתחת לגיל זה הסובלים מתסמיני הפסוריאזיס.

 

בדיקת שינה לאבחון דום נשימה חסימתי

דום נשימה חסימתי בשינה הוא תופעה יחסית נפוצה, אך ישנם לא מעט אנשים אשר סובלים ממנה וכלל אינם מודעים לכך.

החשד לדום נשימה חסימתי עולה במקרים בהם אדם מתלונן על עייפות או ישנוניות במהלך שעות היום, בעיות בריכוז, כאבי ראש, פגיעה בזיכרון או תלונות על נחירות עזות במהלך שנת הלילה. במקרים רבים, לאחר בדיקה יסודית יתברר כי הגורם העומד מאחורי כל התופעות הללו הוא הפרעת שינה מסוג דום נשימה חסימתי. האבחון הסופי של תסמונת זו מתבצע באמצעות בדיקת שינה המתבצעת במעבדת שינה או בדיקת שינה ביתית.

 

מהם המאפיינים של תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה?

 

תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה היא מצב בו במהלך השינה מתרחשות הפסקות שינה מרובות. הפסקות אלו נגרמות בשל חסימה של דרכי הנשימה העליונות, המונעת מעבר של אוויר לריאות. כתוצאה מכך – יורדת רמת החמצן בדם, דבר המוביל להתעוררות לצורך הסדרת הנשימה. יקיצות אלו עלולות להתרחש מספר רב של פעמים במהלך הלילה, ופוגעות באופן משמעותי באיכות השינה של הסובל מהתסמונת. שיבושי שינה אלו הם הגורמים למעשה לתופעות של עייפות, ישנוניות, קשיים בריכוז, כאבי ראש ועוד, האופייניים לתסמונת.

בתום בירור מקדים אצל הרופא המטפל יישלח המטופל לביצוע בדיקת שינה לצורך קבלת איבחון חד משמעי.

 

בדיקת שינה ביתית או בדיקת שינה במעבדה

 

כיום ניתן לבצע בדיקת שינה מאבחנת בשני אופנים: במעבדת שינה או בבית, בעזרת בדיקת שינה ביתית.

בבדיקת שינה במעבדת שינה הנבדק ישן במעבדה כשהוא מחובר למספר מכשירים, תחת השגחת טכנאי. המכשירים מבצעים במהלך הלילה ניטור של מספר מדדים, בהם: גלי מוח, תנועות עיניים, קצב הלב, מתח שרירים, ריווי החמצן בדם ועוד. כמו כן נעשית ספירה של מספרי הפעמים בהם מתרחש דום שינה במהלך שעה.

בדיקת שינה ביתית מתבצעת בבית, בנוחות של חדר השינה הביתי. בבדיקה זו המטופל מקבל מכשיר קומפקטי לניטור מדדים, המצויד במספר חיישנים המתחברים לגופו של הנבדק. במהלך הלילה המכשיר מתעד את כל המדדים ובסיום הבדיקה מחזיר הנבדק את המכשיר למעבדה לצורך פענוח.

יש לציין כי בדיקת שינה ביתית אמנם נוחה יותר למטופל אך נחשבת למדויקת פחות מבדיקת שינה במעבדה, ומתאימה יותר למקרים של דום נשימה חסימתי קל עד בינוני.

 

בהתאם לנתונים שהתקבלו ולמספר אירועי דום הנשימה במהלך הלילה, נקבעת רמת החומרה של דום הנשימה:

5-15 אירועים של דום נשימה בשינה – דום נשימה קל

15-30 אירועים בשעה – דום נשימה בינוני

מעל ל-30 אירועים בשעה – דום נשימה קשה

מעלון מדרגות לנכים

להפוך את המדרגות הכי בעייתיות לנגישות

בעלי מוגבלויות ונכים הם אוכלוסייה שצריכה עזרה אפיל ובדברים הפשוטים ביותר. ההבדל בין מקום מסוים אליו יכול להגיע הנכה או כל אדם אחר שמתנייד באופן קבוע או זמני על כיסא גלגלים לבין מקום כלשהו יכולות להיות כמה מדרגות ספורות. לכל בעל מוגבלויות באשר הוא, כולל אנשים עם קביים או הגבלות פיזיות אחרות, עלייה במדרגות לא רק בלתי אפשרית אלא יכולה גם לסכן מאוד את בריאותם, ודאי כאשר הם לבדם. מעלון מדרגות לנכים יכול לפתור את הבעיות הללו בלי בעיות ונותן להם עצמאות מוחלטת בעלייה במדרגות והניידות במקומות ציבוריים ואפילו בבית.

כיצד פועל מעלון מדרגות לנכים?

  • מעלון מדרגות לנכים מגע כדי לפתור את אחת הבעיות היום יומיות של נכים ובעלי מוגבלויות והיא עלייה במדרגות. עלייה במדרגות נשמעת לנו אפשרות מעייפת במיוחד להגיע לקומות העליונות אך בהיעדר מעלית נכים ובעלי מוגבלויות כלל לא יכולים לבצע אותה. מעלון למדרגות הוא מתקן מיוחד שנשאר באופן קבוע בגרם המדרגות והוא נמצא בצמוד לקיר כמו בצמוד לאחד מצדדי המדרגות אפילו כשמדובר במדרגות ספירליות. המעלון מכיל במת הרמה קטנה שעליה עולים עם כסא הגלגלים או בצורה כסא והוא מגיע עד למעלה בלחיצת כפתור.
  • מעלון מדרגות לנכים הוא פתרון נהדר לא רק למי שמתנייד על כסא גלגלים אלא לכל אדם שאינו יכול לעלות. מעלונים רבים מכילים כיסאות קטנים עליהם אפשר להתיישב ולעלות למעלה מתי שרק רוצים. העלייה מהירה ובטוחה ונעשית בצורה חזקה כאשר התפעול של המעלון פשוט מאוד. מעלון כזה יכול להיות פתרון נהדר לכל מקום.

לעלות מדרגות ללא עזרה

אמנם בתחילת השימוש של מעלון מדרגות לנכים יש צורך להכיר מעט את המערכת ולהבין כיצד היא פועלת והכי חשוב, להבין שהמעלון בטוח ואמין, אך לאחר מכן ניתן להתנייד בעזרתו גם לבד לחלוטין. פתרון כזה יכול להיות מעולה כשאי אפשר למצוא אף פתרון אחר כמו מעלית או עליות ללא מדרגות והמעלון יכול להיות מותקן גם בשטחים קטנים יחסית ובמתאר ביתי כמו במגזר העסקי במקומות שמחפשים פתרונות הנגשה אפשריים.

כיצד ניתן לטפל בעקמת

מהי עקמת?

לא הרבה יודעים מהי עקמת למרות שללא ספק זו מילה נפוצה שמוזכרת פעמים רבות כבר מהגיל הקטן. אנחנו מכירים אנשים שסובלים מעקמת או לפחות שמענו על כאלה אך חשוב לדעת מהי בדיוק עקמת וכיצד אפשר להתמודד איתה. עמוד השדרה שלנו תפקידו לשמור על יציבות ולאפשר הגנה מלאה על חוט השדרה שעובר במרכזו, ועוד תפקידים אחרים חשובים לא פחות. החוליות שמרכיבות את עמוד השדרה חייבות להיות בקו ישר זה עם זו כדי שלא יהיו בעיות רבות וכאשר הן אינן ישרות, זוהי העקמת. בדרך כלל העיוות מתפתח בגילדות או בגיל ההתבגרות כאשר הצמיחה של עמוד השדרה והעצמות מואצות וכך הבעיה יכולה גם להחמיר.

כיצד ניתן לטפל בעקמת?

  • הטיפול הכי חשוב בעקמת הוא קודם כל לזהות את הבעיה. אבחון הבעיה בצורה המהירה ביותר חשוב לריפוי מהיר ופשוט בלי להחמיר את המצב עם התפתחות הילד. אם לילד קשה להתכופף, קשה לו לעמוד ישר הרבה זמן, אי סימטריה בגוף או אפילו בבגדים ועוד סימנים אחרים שחשוב לדעת, חשוב להפנות אותו לרופא ולצילום רנטגן.
  • אחרי שכבר אובחנה העקמת יש צורך להקשיב היטב לכל ההמלצות של הרופא ולהימנע מפעילות. פעמים רבות ממליצים על מחוך לגב שינסה לטפל בעיוות שנוצר וכך עם הגדילה הבעיה יכולה להסתדר. לא תמיד השיטה הזו מצליחה ובדרך כלל יש צורך לשלב אותה עם טיפולי פיזיותרפיה.
  • תרגילי פיזיותרפיה הם תרגילים שחייבים להתבצע בקפידה בפרקי זמן קבועים. תרגילי הפיזיותרפיה כמו כל הטיפול שיכול במקרים חמורים להגיע עד לניתוח נקבעים לפי החומרה הרפואית של העקמת וכך שוב ניתן להבין עד כמה חשוב האבחון המהיר.

הסימנים משתנים לפי החומרה

עקמת בגב היא אמנם בעיה די מוכרת לאוכלוסייה וכמובן בעולם הרפואה אך חשוב להבין שהסימנים עצמם יכולים להיות קלים או קשים יותר מאדם לאדם לפי החומרה שלו. אנשים רבים מתלוננים על כאבי גב ולפעמים לא מדובר בעקמת אלא בסיבה אחרת. לעתים הכאבים מוקרנים עד לכף הרגל או יותר למעלה לאזור החזה עד שאנשים נוטים לחשוב שמדובר בבעיות אחרות ולכן בכל מצב שבו יש חשד מומלץ להיבדק מיד.

כל מה שצריך לדעת על מחלת הפסוריאזיס

הפסוריאזיס (סחפת בעברית) הינה מחלה אוטואימונית כרונית במסגרתה תאי העור סובלים מזיהומים שונים וכפועל יוצא מכך הם מתחלפים בקצב מואץ. מחלה זו הינה מחלה כרונית הבאה לידי ביטוי במאפיינים שונים בעור, וזאת בהתאם לחומרת המחלה.

בין יתר הגורמים העלולים להוביל למחלת פסוריאזיס תוכלו למצוא: בעיות עיכול של חלבונים מסוימים, גנטיקה, תפקודי כבד פגומים ורעלת דם במעיים. בנוסף, מחלת הפסוריאזיס עלולה להתפרץ בעקבות צריכת אלכוהול בתדירות גבוהה, תזונה לקויה והיגיינת עור לקויה. אצל נשים, קיים קשר סטטיסטי בין הימצאותה של מחלת הפסוריאזיס לעישון.  הטיפול במחלת הפסוריאזיס מיושם בהתאם לחומרת המחלה ותדירות הופעתם של נגעי עור בגוף. בין יתר סוגי הטיפולים המוצעים לכם בתחום תוכלו למצוא טיפול תרופתי לפסוריאזיס, טיפול ביולוגי בפסוריאזיס, טיפול טבעי בפסוריאזיס המשלב בתוכו קרמים ומשחות טבעיות, וזאת לצד שינוי הרגלי התזונה.

היקף המחלה בישראל

על פי נתונים שונים עולה כי קרוב ל-3% מאוכלוסיית העולם סובלת מפסוריאזיס, כאשר בישראל ישנם קרוב ל-250 אלף חולים. על פי רוב, מחלת הפסוריאזיס נפוצה יותר בקרב נשים ממוצא אירופאי, כאשר גיל התפרצותה של המחלה בקרב נשים הינו 27, ואילו אצל גברים, הגיל הממוצע להתפרצות המחלה הינו 29. מחלת הפסוריאזיס עלולה להתפרץ בצורות שונות, כאשר בקרב כל חולה המחלה באה לידי ביטוי בתצורות שונות. בחלק מהמקרים, מחלת הפסוריאזיס עלולה להיעלם לתקופות ממושכות ולהתפרץ אחת למספר חודשים או שנים, ובחלק מהמקרים, מחלקת הפסוריאזיס מותירה את סממניה העוריים בגוף באופן רציף. בין יתר תצורות המחלה תוכלו למצוא: הופעת קשקשת באזור המפרקים, הקרקפת והברכיים או קשקשת בקפלי בית השחי והמפשעה. הופעת קשקשת באזורים אלו נחשבת לאחת מתצורות הפסוריאזיס הנפוצות ביותר, כאשר אופן הטיפול בכל אחת מהן מתבצע בהתאם לחומרת המחלה.

יחד עם זאת, חשוב להבהיר ולציין שמחלת הפסוריאזיס הינה בעלת קשר ישיר למחלות חמורות יותר כגון: דלקת פרקים, סוכרת ויתר לחץ דם. כמו כן, מחלת פסוריאזיס הינה בעלת השפעה ישירה על תחום הנפש, ובחלק מהמקרים היא עלולה להוביל לדיכאון ולדימוי עצמי נמוך בקרב החולים בה. על פי נתונים שונים בתחום הפסוריאזיס, עולה כי קרוב ל-30% מהחולים עתידים לחלות בדלקת פרקים פסוריאטית הבאה לידי ביטוי בכאבי פרקים, נוקשות ונפיחות של פרקי הגוף, וזאת בטרם הופעתם של הנגעים על פני העור. במקרים אלו, טיפול ביולוגי בפסוריאזיס יכול להקל על הופעת תסמיני המחלה ואף להוביל לדחיית התפרצותה של מחלת דלקת הפרקים הפסוריאטית.

 

 

החשיבות למזרון טוב לשינה בריאה

החשיבות למזרון טוב לשינה בריאה היא עצומה, היות וכל אחד מכיר את התחושה של העייפות המתלווה לאורך כל היום, לאחר לילה לבן. שנת לילה איכותית ורציפה הינה מרכיב חשוב באורח החיים הכללי של כל האנשים. מי שלא מצליח לישון טוב בלילה, מעביר את יום המחרת במצב רוח פחות טוב, בתחושה כללית של עייפות ולפעמים אף בתחושות קשות יותר של דכדוך ודכאון. שנת הלילה חשובה הן עבור הגוף והן עבור הנפש. בזמן השינה הגוף מצליח לנוח ולהרפות את כל השרירים, תהליכים פיזיולוגיים המתרחשים בזמן השינה מאפשרים לגוף לשקם את עצמו ולהתמלא באנרגיה מחודשת. בזמן השינה המוח יכול לנוח ולעכל את כל אירועי היום, כך שהם לא יטרידו את התת מודע בזמן הערות.

החשיבות למזרון טוב לשינה בריאה – כל מה שחשוב לכם לדעת

מזרון טוב ואיכותי משפיע על איכות השינה, הוא מאפשר לכל אחד לישון שנת לילה רציפה ונינוחה. כאשר המזרן ישן ושקוע, הגב נכנס לעיקולים שלא נעימים לו, דבר המתבטא בתזוזות רבות בזמן הלילה ובאיכות שינה גרועה במיוחד. מזרון ישן ולא איכותי עלול לגרום לכאבי גב או כאבי צוואר, אשר יקשו על תהליך ההרדמות ויפרו את שנת הלילה שלכם. לעומת זאת, מזרון איכותי ומקצועי העשוי מחומרי הגלם האיכותיים ביותר, יכול להעניק לעמוד השדרה את תמיכה המושלמת עבורו. מזרון איכותי יהיה עשוי ממספר שכבות, ויציע מספר דרגות קושי. כל אחד צריך לבחור את דרגת הקושי הנכונה לגוף שלו. הבד של המזרון צריך להיות בד נושם, על מנת לאפשר אוורור של המזרון ומניעת הצטברות של זיעה בחלק העליון שלו. בצורה כזו, ברגע שנשכבים על המיטה, הגוף ישר יכול להרפות את האחיזה שלו, ולשקוע בשינה עמוקה.

לסיכום, החשיבות למזרון טוב לשינה בריאה היא עצומה. ברגע שהמזרון לא ממלא את התפקוד שלו בצורה מושלמת, הגוף סובל במשך הלילה ממכאובים שונים ומחוסר נוחות. כתוצאה מכך, איכות השינה נפגעת ואתם קמים לבוקר חשוך ואפרורי. לעומת זאת, שינה על מזרון איכותי המעניק תמיכה מושלמת לכל הגוף, מבטיחה שנת לילה רציפה ובוקר אנרגטי במיוחד.

קרע במיניסקוס ושחיקת סחוס – מה עושים?

ישנן מחלות ומצבים רפואיים רבים הקשורים אל מערכת השלד, כמו למשל קרע במיניסקוס ושחיקת סחוס שגורמים לכאבים, נפיחות ודלקתיות של המקום הפגוע . במקרים בהם המטופל סובל ממצב של שחיקת סחוס, חלבוןIL-1 RA  הינו אידיאלי לטיפול ועצירת המנגנון ההרסני של חלבון אחר בגוף שמוביל לאותה שחיקה. החלבון IL-1 RA  מונע מהחלבון ההרסני להתיישב על הקולטנים ועל ידי כך הוא חוסם את פעילותו ההרסנית. החלבון נספג בגוף ואט אט המחלה נעצרת.

 

עוזרים לכם להתגבר על הכאבים

אורטוקין, הטיפול הביולוגי שמבוסס על ריפויו העצמי של הגוף משפר את האיזון בין גורמי הבנייה של הסחוס לבין גורמי הפירוק של הסחוס ומהווה את הפתרון האידיאלי למצב של שחיקת סחוס. אורטוקין מורכב מריכוז גבוה של IL-1 RA, גורמי גדילה וחלבונים נוספים שמגנים על הגוף ועוזרים לעצירת התהליך הדלקתי בעת שחיקת סחוס ופעמים רבות האורטוקין אף מאט את תהליך השחיקה. במסגרת טיפול זה נלקח דם מהוריד של המטופל אל תוך מבחנות מיוחדות ובאמצעות ציוד ותהליך מיוחד מופק נסיוב מרוכז של חלבונים אנטי דלקתיים המוזרקים אל האיזור הפגוע. התוצאות של טיפול זה יוצאות מן הכלל, שכן הוא עוזר להפחית את הדלקת והכאב ומאץ את תהליכי הריפוי של הסחוס. טיפול זה אידיאלי במקרים של שחיק סחוס המוגדרת על ידי האורטופד כקלה עד בינונית.

 

קרע במיניסקוס נפוץ לא פחות ממצבים של שחיקת סחוס. המיניסקוס ממוקם בברך ועשוי מרקמת סחוס. רקמה זו משמשת כריפוד ובולמת זעזועים. בכל ברך יש מיניסקוס חיצוני ופנימי שמייצבים את הברך על ידי זה שהם מפזרים את עומסי המשקל. ספורטאים סובלים פעמים רבות מקריעת מיניסקוס, אך לא רק. חשוב להבין שקרעים במיניסקוס לא תמיד גורמים לכאב אך פעמים רבות הם גורמים לחוסר יציבות של המפרק, דבר שמחייב טיפול. אבחון של הפגיעה תמיד יעשה על ידי בדיקה פיזית של הברך ופעמים רבות צילומי הדמייה. במקרה ובו אכן מדובר על מצב של מיניסקוס קרוע רוב הרופאים המומחים ממליצים על פיזיותרפיה ותרופות. במקרים בהם קרע המיניסקוס לא מגיב לאלו, המומחים ממליצים על ניתוח ארטרוסקופי.

 

פרוצדורה כירורגית זו מערבת ננו מצלמה שמחודרת לברך ובהתאם לממצאים הכירורג יחליט באם רצוי לתפור את הקרע או שמא עדיף לשייף אותו ולהוציא את איזור הקרע. באם בוצעה תפירה  של המיניסקוס השיקום הוא בדרך כלל איטי ובמקרים בהם התבצעה כריתה, השיקום מהיר יותר. העדיפות היא תמיד לתפירה. החלמה מהירה!

שחיקת סחוס

בין ספורטאים פעילים לאנשים בגיל מתקדם אין כמעט נקודות משיקות מבחינה בריאותית. אבל כשמדובר בבעיות ברכיים, קיים דמיון מוגבר בין אלו שהקדישו את חייהם לספורט לאלו שסופרים את השנים עד לפנסיה. הגורם הישיר למרבית בעיות הברכיים הוא תופעה הידועה בשם 'שחיקת סחוס', אשר גורמת להרס רקמות המפרק המתבטא בכאבים, קשיי הליכה וריצה ותנועתיות מוגבלת של הרגל. מדובר במחלה דלקתית, אשר נכון להיום נחשבת לכזאת אשר לא ניתנת לריפוי והחלמה, אלא רק להקלה על תופעות הכאב המתלוות לה.

ישנם מספר גורמים מרכזיים היוצרים את השחיקה המדוברת, כשבראשם חוסר פעילות גופנית, משקל יתר המכביד על מערכות השרירים והתנועה של הברך, גנטיקה, פציעה ישנה שהתפתחה ועוד. כאמור, אוכלוסיית הספורטאים, הרצים, אנשים מבוגרים, אנשים בעלי משקל עודף וכאלו אשר להוריהם הייתה שחיקה, הם אלו ה"מועדים לפורענות" להתפרצות המחלה. הסימנים הבולטים ביותר להופעתה הם כאב מתגבר בזמן הליכה או מנוחה, קושי בכיפוף או יישור שלה, נפיחויות חוזרות והולכות ועוד.

ולשאלת מיליון הדולר: מה עושים כאשר קיימת שחיקת סחוס? כאמור, הטיפולים והתרופות נועדו בעיקר להקל על הכאב. פיזיותרפיה, תרופות שונות ואף תוספי תזונה (שהדעות לגבי יעילותם חלוקות) נחשבים לטיפולים ה'קלים' והנפוצים ביותר. הזרקות שונות לברך, בעיקר של סטרואידים או של "אורטוקין" (המבוסס על תהליך שעובר דם האדם הפגוע ומוזרק לברך בחזרה) נחשבים לוותיקים, אמינים ויעילים. אפשרויות נוספות, אגרסיביות יותר, הן השתלת סחוס והחלפת מפרק הברך.

 

מיניסקוס

חובבי הספורט שביניכם לבטח נתקלו לא אחת בידיעה על קרע במיניסקוס של ספורטאי מפורסם. אכן מדוברת בפציעת ספורט (וגם שחיקת גיל) נפוצה, המתרחשת באזור הברך ברקמה הסחוסית הדקה ששמה מיניסקוס (בכל רגל שני מינסקוסים, כאשר הפנימי הינו זה המועד לפורענות). תפקידו העיקרי של המיניסקוס הינו בלימת זעזועים במהלך הליכה, ריצה ופעילות ספורטיבית. כאשר הוא נקרע, יחוש האדם כאב, ברכו תתנפח ותנועתיות הרגל תהיה נוקשה ומוגבלת. באופן כזה, לא יכול המיניסקוס למלא את תפקידו.

אלא אם מדובר בקרע מוחלט וחמור, הטיפול הראשוני המומלץ הוא מנוחה (לטובת איחוי הקרע בכוחות עצמו), תרופות (לשיכוך הכאב) ופיזיותרפיה (למניעת ניוון איברי הרגל מחוסר פעילות). במידה ופתרונות אלו נוחלים כישלון, לרוב מבוצע ניתוח בו הקרע שנוצר נתפר או משויף. הניתוח עצמו פשוט, כמעט נטול סיכונים וההחלמה ממנו מהירה. מידת הצלחתו של ניתוח מיניסקוס תלוי, בין השאר, בגילו של המטופל ובמצבן של רקמות הברך שלו. רק בריאות!

מכוני שמיעה בירושלים

ללא ספק הליכה אל מכון שמיעה בירושלים תהיה הדרך בה תרצו לבחור וזאת אם אתם סובלים מבעיות שמיעה כלשהן. בעזרת מכוני שמיעה בירושלים תוכלו למצוא את המענה המושלם לבעיות השמיעה עמן אתם מתמודדים וזאת ללא כל שאלה בכלל.

בין אם מדובר על כך שמכון השמיעה יסייע לכם עם שיקום האוזן ובין אם על כך שהוא יוכל לעזור לכם רבות עם בחירת מכשיר השמיעה הטוב ביותר עבורכם. כאשר בוחרים במכון שמיעה מקצועי העתיד שלהם יהיה הרבה יותר ורוד.

לא להתפשר על מקצועית המכון

עקב היותו של מכון השמיעה בו תבחרו כזה אשר יהיה בעל חשיבות עצומה לאיכות החיים העתידית שלכם, חשוב מאוד יהיה לוודא כי אתם עושים את המאמצים וזאת על מנת להגיע אל המקום הנכון. הרי לא תרצו למצוא עצמכם במצב בו אתם מבזבזים את כספכם על שירותי מכון שמיעה אשר לא יהיו מקצועיים כלל וכלל.

בכדי להבטיח כי תשיגו באמת את שאתם רוצים, עליכם יהיה לעשות את המאמצים ולוודא כי אתם בוחנים היטב את מכון השמיעה הפוטנציאלי אליו אתם מתכוונים לגשת. מכוני שמיעה בירושלים יכולים להיות מקצועיים במיוחד וזאת לעומת אחרים אשר יהיו חובבנים בתחום. לאור הדבר תצטרכו לשאול את השאלות הנכונות ולא לפעול בצורה פזיזה.

רכישה של מכשיר תואם בלבד

אלו מכם אשר צריכים מכשיר שמיעה, דעו לכם כי יהיה מומלץ לעשות את המאמצים וזאת על מנת לברר ככל הניתן אודות המכשיר אשר יתאים לצרכים שלכם ובצורה הטובה ביותר. מכשיר שמיעה תואם יהיה כזה אשר יוכל לסייע לכם עשרת מונים יותר וזאת ביחס לאחד שנבחר בפזיזות.

אז שימו לב כי אינכם פועלים בצורה לא אחראית וזאת מכיוון שאתם עלולים לשלם על כך מחיר יקר. הרי כמובן שלא תהיו מעוניינים להגיע לכדי מצב בו אתם בעלים של מכשיר שמיעה אשר לא עושה עמכם חסד. הדבר לא יביא לכם שום דבר חיובי ובעצם יוסיף רק תסכול לחיים שלכם

אז עשו לעצמכם טובה וגשו בהקדם אל מסע החיפושים אחר מכון השמיעה אשר יוכל לסייע לכם עם מלאכת בחירת מכשיר השמיעה המתאים. זוהי הדרך הנכונה לבחור בה וזאת כאשר תוכלו לראות כי פועלים היום ברחבי הארץ מספר מכונים שונים אשר נחשבים למובילים ומקצועיים במיוחד. אז למה אתם מחכים בעצם? עשו בהקדם וזאת למען השגת המענה הרצוי לצרכים השונים שלכם.

בדיקת דופלר בבית

מטרתה של בדיקת דופלר היא הערכת התקינות של זרימת הדם באיברים השונים בגוף, זאת בכדי לאבחן מצבים בהם הזרימה אינה טובה, למנוע בעיות בריאותיות העלולות להיווצר בשל כך ולטפל בבעיות קיימות. בדרך כלל, מטופלים שנשלחים לבדיקת דופלר הם אנשים אשר כבר ניתן להניח שישנה בעיה בתפקוד של איבר כלשהוא בגופם, והם מדווחים לרופא על תחושת כאב, נימול או סחרחורת. הרופא עשוי לחשוד כי התפקוד הלקוי נוצר בשל אי-תקינות של זרימת הדם באותו איבר, ויפנה את הפציינט לביצוע בדיקת דופלר ספציפית. מבחינה טכנית, הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד באמצעותו מועברים גלי קול מכלי הדם של המטופל, וכך יכול הרופא להבחין בזרימת דם חלשה במידה ואכן קיימת באזור.

היכן ניתן לבצע בדיקות דופלר?

בדרך כלל מטופלים יופנו לביצוע הבדיקה בקופת חולים, יזמינו תור מראש ויגיעו אל המרפאה, שם יעברו את הבדיקה על ידי הטכנאי המתמחה בביצועה, ולאחר מכן ימתינו כמה ימים או שבועות עד שתוצאות הבדיקה, שפוענחו על ידי הרופא- יגיעו אליהם והם יקבלו לידיהם את האבחון. כיום ישנן חברות שמציעות שירות נוח ופשוט יותר, עבור מי שזקוק לכך- ביצוע בדיקת דופלר בבית על ידי טכנאי שמגיע עם כל האביזרים והמכשור הנדרש, והמטופל עצמו אינו צריך להגיע עד למרפאה. ביצוע ההליך בצורה כזאת, מאפשר גם פענוח מידי של הבדיקה, והמטופל לא נדרש להמתין זמן רב כדי לקבל תוצאות.

מה היתרונות של ביצוע בדיקות דופלר בבית המטופל ולמי זה יכול להתאים?

בדיקת דופלר אינה כואבת כיוון שהיא לא כרוכה בפעולה פולשנית כלשהיא. עם זאת, ביצועה דורש שכיבה של המטופל ללא תזוזה, על מנת שהאולטרסאונד יהיה מדויק ככל האפשר, ולכן ילדים קטנים הזקוקים לבדיקה כזו ייתכן ויתקשו לעשות זאת, ובמצב כזה יינתן להם טשטוש מרגיע. ישנם מטופלים רבים אשר עצם הכניסה למוסד רפואי כלשהוא, ובפרט לשם ביצוע בדיקה שאיננה שגרתית- מלחיצה אותם מאוד. בדיקת דופלר בבית עשויה להפחית משמעותית את הלחץ עבור המטופל, ולאפשר את ביצועה בצורה טובה יותר מאשר במרפאה. ביצוע הבדיקה בבית יכול לסייע רבות עבור אנשים מוגבלים, המתקשים לצאת מביתם וישמחו ליהנות משירות נוח ומקצועי כזה, שיחסוך בעבורם מאמץ רב. חשוב לזכור שעל אף שבדיקת דופלר היא כלי עזר נהדר לאבחון בעיות בזרימת הדם, לעיתים היא איננה מספיקה לשם קבלת תמונת מצב מלאה, והמטופל יידרש לבדיקות נוספות על מנת לאתר את המקור לבעיה הרפואית ממנה הוא סובל.