הטיפול בגיד הכתף

בעיות בכתפיים הן נפוצות יותר ממה שנדמה לנו. אבל, לא מספיק רק לדעת שיש לנו כאב בכתף, חשוב לקבל טיפול מקצועי שמתחיל באיבחון נכון של הבעיה הספציפית ממנה אנו סובלים. פניה אל אורטופד מומחה כתף, צריכה להיעשות לאחר שהבנו שהכאבים אי הנוחות שאנו חשים בכתפיים, ממש לא הולכות להיעלם. חשוב לפנות לבדיקה אצל אורטופד כתף שיוכל להגיד במדויק מה הגורם לבעיה ויציע את הטיפול המתאים ביותר. אחת מהבעיות האלו היא דלקת בגיד הכתף.

כיצד מתפתחת דלקת בגיד הכתף?

תנועת הכתף מתאפשרת בין היתר הודות לגידים המכונים השרוול המסובב. הגידים עוטפים את מפרק הכתף ובכך מתאפשרת התנועה של הכתף. בעקבות חבלה או טראומה שנגרמה לכתף, או בשל גיל המטופל, עלולה להיגרם דלקת בגיד הכתף, אותה יודע לאבחן אורטופד מומחה כתף. חשוב להבחין בין מצב של דלקת בגיד לבין קרע בגיד. אלה שני מצבים שונים אשר גורמים לכאבים. דלקת בגיד הכתף היא מצב נפוץ מאוד. ההבחנה בין קרע לבין דלקת היא משמעותית, ועל כן חשוב לפנות אל אורטופד כתף שיקבע בוודאות באיזו בעיה מדובר. גם בדלקת בגיד הכתף וגם בקרע של הגיד, יחוש המטופל בכאבים, חולשה ומגבלה בתנועה.

על מנת לאבחן אם מדובר בדלקת של גיד הכתף או בקרע שלו, אורטופד כתף יעזר בבדיקות דימות (אולטראסאונד, רנטגן ועוד).

התאמת הטיפול המתאים

כאשר מדובר רק בדלקת בגיד הכתף, פעמים רבות לא נדרש ניתוח ואפשר לטפל במצב באמצעים לא ניתוחיים, כמו פיזיותרפיה, שלה יש אחוזי הצלחה גבוהים בטיפול בבעיה. כאשר מאובחן קרע בגיד הכתף, אורטופד כתף יוכל להמליץ על טיפול ביולוגי על מנת לרפא את הרקמות באזור הגיד ולזרז את ההחלמה שלו. טיפול מסוג זה ואבחנה מדויקת של אורטופד מומחה כתף עשוי בהחלט למנוע ניתוח בגיד הכתף, או לכל הפחות לדחות את הצורך בו. המשמעות היא שבשיטה זו חוזר המטופל אל שגרת חייו באופן מהיר, ואינו נדרש לפרוצדורות מיותרות.
לעתים, הפיתרון היחיד הנדרש הוא באמצעות ניתוח, גם אם אורטופד מומחה כתף מנסה לפעול באלטרנטיבות לא ניתוחיות. מטרתו של ניתוח זה היא לתקן את הקרע בגיד הכתף, אשר מבוצע באופן ארטרוסקופי, על ידי סיב אופטי שמוחדר לכתף ומאפשר לרופא להביט במבנה הפנימי של הכתף.

לקראת הניתוח

בין אם אתם בטוחים שעליכם לעבור ניתוח, או שאתם רוצים לבדוק אופציה נוספת לטיפול לא ניתוחי, כדאי מאוד להתייעץ עם אורטופד כתף המתמחה בביצוע ניתוחים אלה. אורטופד מיומן ומנוסה ידע להעריך בצורה טובה ומדויקת את מהות הבעיה, ולהתאים את הטיפול הנכון. כמו כן, במידה ואכן יש צורך בניתוח, אורטופד מומחה כתף יסביר בפירוט על שלבי הניתוח, על הסיכונים ועל השיקום לאחר הניתוח. בשל כך חשוב לבחור ברופא שמתמחה בתחום זה.

טיפול בתא חמצן: שימושים וסיכונים

הטיפול הייחודי, המוכר גם בשמות טיפול בתא לחץ או טיפול היפרברי, הוא פרוצדורה רפואית המסייעת בעידוד תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף. מבחינה היסטורית, שיטת טיפול זו הובאה לשימוש לראשונה כבר בשנת 1662 (עוד לפני גילוי החמצן!), אך רק בשנות הארבעים של המאה הקודמת היא נכנסה לשימוש רפואי מלא כאשר הצי האמריקאי התחיל להשתמש בתאי לחץ כדי לטפל בצוללנים שסבלו מדקומפרסיה. כיום, הפרוצדורה הופכת לנפוצה ומקובלת יותר ויותר ברחבי העולם. איך טיפול בתא לחץ משפיע על הגוף שלנו? באילו מחלות הוא מטפל והאם זה לא מסוכן לנו?

מה זה תא חמצן?

מדובר במבנה מתכתי סגור דמוי צינור, שבו לחץ האוויר גדול פי שניים או שלושה מהלחץ האטמוספרי הרגיל, כך שהמטופלים שואפים לריאות 100% חמצן. המטרה היא ליצור סביבה מלאכותית המאפשרת לגוף לקבל כמות מרבית של חמצן ולנצל אותו באופן המיטבי. הטיפול הוכח כיעיל במיוחד לטיפול במגוון מצבים רפואיים, כגון:

 • פצעים, דלקות או כיבים סוכרתיים
 • אנמיה חריפה
 • בעיות בזרימת הדם בגוף
 • הרעלה על ידי  פחמן חד חמצני
 • פגיעה שעלולה להיווצר מקרינה 
 • נמק באזורים שונים בגוף
 • דקומפרסיה (סוג של מחלה)
 • גז או בועת אוויר שנכלאה בתוך כלי הדם התופעה נקראת גם תסחיף אוויר
 • זיהומים בעור ובעצמות הגוף (אוסטאומיאליטיס)

איך זה עובד?

סביבה עשירה בחמצן מסייעת לגוף להתגבר על פגיעות בדרכים שונות:

 • חיזוק המערכת החיסונית תאי הדם הלבנים, שתפקידם להגן על הגוף מפני חיידקים וזיהומים שונים, מתפקדים ביעילות רבה יותר ככל שהדם עשיר יותר בחמצן. הטיפול אף הוכח כיעיל במלחמה במיקרוביוטים מסוימים המאיימים על הגוף, במיוחד בחיידקים אנאירוביים. 
 •  עידוד החלמת פצעים ככל שרקמה עשירה יותר בחמצן, כך עולה יכולתה להחלים מפגיעות ביעילות ובמהירות. פציעות מסוימות עשויות לגרום לנפיחות ולדלקות, הפוגעות באספקת החמצן לרקמה הפגועה ומובילות להחמרה במצב ולסיבוכים מסכני חיים. טיפול היפרברי מסייע לדם עשיר בחמצן להגיע לכל מקום בגוף ולעודד החלמה של תאים פגועים.
 • חידוש רקמות וכלי דם – הטיפול מעודד יצירת רקמות גוף חדשות, במיוחד כלי דם וקולגן. הדבר מסייע בריפוי פצעים, מחלות כלי דם, קליטת תאים מושתלים ועוד. 

תופעות לוואי וסיכונים

משרד הבריאות מזהיר מפני שימוש בתא חמצן במרכזים פרטיים הפועלים ללא רישיון או פיקוח, ומסתמכים לעיתים קרובות על פרסומים כוזבים והבטחות שווא. חשוב להדגיש ששימוש לא מפוקח בתא חמצן עשוי להביא לתוצאות הרסניות. עם זאת, טיפול הנערך תחת פיקוח ומעטפת של צוותים רפואיים שקיבלו הכשרה מתאימה, הוא בדרך כלל הליך בטוח בעל סיכון נמוך לסיבוכים. עם זאת, כמו בכל טיפול, ישנו סיכוי להתרחשות מספר תופעות לוואי נדירות:

 • כאבים ופציעות באוזן התיכונה עקב שינויים בלחץ האוויר
 • קוצר ראייה זמני הנגרם על ידי שינויים זמניים בעדשות העין
 • קריסת ריאות הנגרמת על ידי שינויים בלחץ האוויר 
 • פרכוסים כתוצאה מעודף חמצן
 • ירידה ברמת הסוכר בדם אצל אנשים הסובלים מסוכרת ומטופלים באינסולין

לסיכום, אם מקפידים על אמצעי בטיחות נאותים, אין סיבה שלא תוכלו ליהנות מהיתרונות הרבים שמציע הטיפול החדשני בתא חמצן. 

בריאות האישה – הדרכים לשקם את השרירים הפנימיים

רוב האנשים אינם מודעים לשרירים הפנימיים בגופם, אף על פי שיש להם חשיבות גדולה. בקרב נשים יש לשרירים באגן תפקיד חשוב במהלך ההריונות, בלידות ובשמירה על האיברים הפנימיים, ואלו גם השרירים שעלולים להיפגע ולהיחלש במהלך השנים. לרוב, עד שמתגלה בעיה בשרירי רצפת האגן, נשים רבות אינן מודעות לחשיבות החיזוק והשמירה על שרירים אלו, אך עם השנים יותר ויותר נשים חוות תופעות כתוצאה מחולשת מערכת שרירים זו, המתבטאת בבריחת שתן בעת פעילות ספורטיבית, בצחוק, כתוצאה משיעול או התעטשות ואפילו דליפת צואה וגזים. אז מהם אותם שרירים, מה חשיבותם וכיצד ניתן לחזק אותם ולטפל בתופעות הפוגעות באיכות החיים?

מערכת שרירים חיונית

רצפת האגן היא מערכת שרירים, רקמות חיבור ועצבים המצויה בתחתית עצמות האגן ויוצרת מעין ערסל שמעליו מצויים שלפוחית השתן, הרחם והרקטום. תפקוד תקין של אותה מערכת שרירים בגוף האישה מאפשר שליטה יעילה על הסוגרים, על התפקוד המיני וחיוני למהלך הלידה. שליטה בשרירים אלו עלולה להיפגע עקב לידות, בשל שינויים הורמונליים, גיל האישה ועליית הלחץ התוך בטני, שעלולה לגרום בריחת שתן או תחושה של צורך בהתרוקנות לעיתים קרובות. תרגילי חיזוק רצפת האגן עשויים למנוע מאותם שרירים חבויים להתרופף ולפגוע באיכות החיים, או לחזק אותם כדי לשפר את השליטה בהם. אומנם אין ברפיון מערכת שרירים זו סכנה בריאותית, אך זהו מצב העלול לגרום לתופעות לא נעימות עד כדי הימנעות מפעילות ספורטיבית, הימנעות מפעילויות חברתיות ופגיעה בתפקוד המיני.

כיצד ניתן לטפל בבעיה?

ישנן שיטות שונות לטפל בבעיה הרווחת בקרב כרבע מהנשים מעל גיל 40, ולמרות שהתופעה שכיחה מאוד יש סביבה מבוכה המונעת מנשים לפנות לטיפול. חיזוק שרירים המצויים באזור אינטימי מצריך תרגול ממוקד כדי לבצע את התרגילים נכון ובאופן יעיל. הפעולה הנדרשת היא כיווץ ושחרור מספר רב של פעמים לאורך היום, כשניתן לעשות זאת בכל מקום, בעזרת נשימות, החזקת הכיווץ מספר שניות והרפיה בלי שאף אחד יבחין בכך. במקרים מסוימים מומלץ להיעזר בפיזיותרפיה לרצפת האגן כדי לוודא שהתרגול מתבצע נכון, ואף באמצעים ייעודיים שפותחו במטרה לסייע בשיפור השליטה בשרירים אלה: מכשירי ביופידבק לאימון אפקטיבי, מכשירי גירוי חשמלי, שיטת קיגל, שיטת פאולה, משקולות ייעודיות ועוד. שיטות נוספות לטיפול כוללות שינויים התנהגותיים ובהם צמצום צריכת הנוזלים, פעילות ספורטיבית ועוד, אך בכל מקרה חשוב להיבדק אצל רופא שיקבע את המצב הגופני, את חומרת הבעיה ואת הטיפול המתאים. במקרים מסוימים ניתן להיעזר בטיפול תרופתי, אך ישנם מקרים שבהם חיזוק השרירים אינו יעיל בשל קרעים בשרירים וברקמות שמקורם בלידות, ובמצבים אלה הדרך היעילה ביותר תהיה התערבות כירורגית בניתוח TVT. בניתוח זה מחברים שתל פנימי המיועד לתמוך ברקמות שלפוחית השתן ולמנוע דליפת שתן.   

ללכת בקלות

עם ההתבגרות שלנו, גם הגוף שלנו מראה סימנים של התבגרות. הברכיים שלנו לעתים הן הראשונות "להודיע" שמשהו לא עובד כמו שצריך. פרוצדורות כמו החלפת מפרק ירך או ארתרוסקופיה של הברך הופכות להיות שכיחות מאוד בגילים מבוגרים – אך לא רק. האפשרות לבצע את ההליך בצורה פשוטה יחסית ועם סיבוכים מזעריים, מאפשרת לסובלים מבעיות במפרקי הרגליים לא לדחות את הטיפול לגיל יותר מאוחר כאשר כבר לא יהיה מנוס מניתוח.

טיפול מיטבי בברכיים

ארתרוסקופיה של הברך היא פרוצדורה אשר נחשבת לאחד ההליכים הכירורגים השכיחים ביותר בעולם האורתופדיה. הפעולה מבוצעת דרך חתך קטן בברך והפכה להיות פופולארית משום שהיא לא כרוכה בסיבוכים רבים. בשונה מהליך של החלפת מפרק ירך, ארתרוסקופיה של הברך היא גם כלי אבחנתי. באמצעות הליך זה ניתן לאבחן בצורה יותר מדויקת את המצב בו מצויה הברך של המטופל ובכך לטפל ביעילות בבעיות בברך, מבלי לבצע פעולה יותר פולשנית ומורכבת.
הטיפול המדויק והמקצועי בברכיים הוא לא דבר של מה בכך. יש חשיבות רבה ליכולות של הרופא המנתח ולניסיון שלו באיבחון ובטיפול בבעיות ברכיים.

תנועה בלי כאבים

עם הזדקנות הגוף אנו מגלים עוד ועוד אזורים אשר נשחקים וכבר לא מבצעים את התנועה בצורה חלקה ושאינה כואבת. כך גם עם בעיות ברכיים אשר מצריכות ארתרוסקופיה של הברך או הליך של החלפת מפרק ירך. כדאי לדעת שהגיל בו מבוצע ניתוח החלפת מפרק ירך הולך ויורד עם השנים. אם עד לאחרונה הגיל הממוצע אשר בו היה מבוצע ניתוח זה היה גיל 65, הרי שכיום הגיל רק הולך ויורד. הסיבה לכך היא שבזכות פרוצדורה מדויקת ופשוטה יחסית ניתן להקל על המטופלים הסובלים מבעיות בירך ולשפר בצורה ניכרת את איכות חייהם. ניתן בהחלט גם לבצע ניתוח זה למטופלים מבוגרים יותר, בני תשעים למשל, כמובן בהתאם למצבם הספציפי. גם אם ניתוח החלפת מפרק ירך איננה פרוצדורה שגוררת סיבוכים רבים, הרי שחשוב מאוד לבחור במנתח מיומן אשר ידע לבצע את ההליך על הצד הטוב ביותר.

בחירת מנתח

ישנם מנתחים רבים וטובים אשר מבצעים הליכים כמו ארתרוסקופיה של הברך וגם החלפת מפרק ירך. יחד עם זאת, יש חשיבות רבה לבחירה מדויקת של רופא מנתח אשר יבצע את ההליך. חשוב לפנות לרופא אורתופד אשר מתמחה בבעיה הספציפית (בין אם בברך או בירך) וכזה אשר יש לו ניסיון בביצוע ניתוחים אלה. רצוי לזכור שאין ניתוח אשר חף מסיכונים או סיבוכים כלשהם, אך מנתח מיומן יוכל לפרוס בפניכם את התמונה המלאה הכוללת גם מקרי קיצון. מומלץ לבחור ברופא מנתח שלא רק מנוסה אלא גם כזה שידע להתאים את אופן הניתוח המדויק למטופל. גם אם מדובר בבעיית ברכיים, הרי שכל מטופל הוא אדם נפרד, עם היסטוריה רפואית ומבנה גוף אחר, מה שדורש התייחסות אישית וממוקדת לכל מטופל.

כך תשיגו בטן שטוחה ושרירית

כולם רוצים גוף חטוב, בטן שטוחה ושרירית ואם אפשר גם מהר וללא מאמץ. הדרך הידועה להגיע לכך היא ביזע ובעוד יזע, ויש צורך לעבוד קשה ולהתמיד לאורך זמן כדי לראות תוצאות. כמו בכול דבר, העקשנות והנחישות משתלמות וכדי להשיג גוף חטוב צריך להתאמן לא מעט, להקפיד על תזונה בריאה ודלת שומן לאורך זמן כדי לראות ירידה במשקל ועלייה במסת השריר.

בונים קוביות

החלום הגדול של רוב האנשים הוא בטן חזקה, ריבועים בבטן, ידיים ורגליים חטובות וחזקות ונראה שחלום הקוביות נצרב בעיני רבים כהוכחה לרמת כושר גבוהה ואחוזי שומן נמוכים. אז איך בדיוק משיגים את המראה הזה? הדרך, מתברר, אינה קצרה ועוברת דרך לא מעט תרגילי כושר, התמדה ולא פחות מכך – גנטיקה.

חיטוב זה חשוב אבל…

כול מי שמעוניין בריבועים שריריים בבטן צריך לדעת שאין לכך בהכרח קשר לכושר גופני, ויש אנשים חזקים ובעלי כושר שיא שהריבועים שלהם מסתתרים אי שם ולא נראים על פני הבטן, ולחילופין, נערים שדופים שאינם בכושר שיא אך בעלי קוביות בטן לתפארת. חשוב לציין שתזונה בריאה ושמירה על אורח חיים בריא וספורטיבי הם כשלעצמם בעלי חשיבות רבה, אך הם לא בהכרח ייצרו את הריבועים בבטן.

אפשר ורצוי לחזק את שרירי הבטן בעזרת תרגילי כוח שונים שיגדילו את מסת השריר על חשבון אחוזי השומן בגוף. מתאמנים רבים עובדים ללא לאות ומבצעים תרגילי בטן אך לא רואים תוצאות ברורות. לרוב, אותם ריבועים חזקים נמצאים שם אך הם חבויים מתחת לשכבת שומן למרות האימונים והזיעה. אז אילו תרגילים כדאי לבצע ומה מומלץ לאכול כדי לאפשר לשרירי הבטן לבלוט?

להגיע לאחוזי שומן נמוכים

הדרך לירידה במשקל וירידה באחוזי השומן לרוב צריכה לכלול גירעון קלורי, כלומר צריכת הקלוריות תהיה נמוכה יותר משריפת הקלוריות. במקביל יש צורך לחזק את הגוף על ידי אימונים ותרגילי כוח מגוונים העובדים על כול שרירי הבטן, בנוסף לתרגילים העובדים על הידיים, הכתפיים, הירכיים, אימוני סקוואט ופלאנק.

הטיפול שיעזור לכם להשיג בטן שרירית

לאנשים שאינם חובבים אימוני ספורט אינטנסיביים אבל עדיין רוצים גוף חטוב, שרירי וחזק, הטכנולוגיה המתקדמת ופורצת הדרך בתחום טיפולי האסתטיקה מצאה פתרון מהיר וקל יותר. EMSculpt הוא מכשיר חדשני בתחום פיסול וחיטוב הגוף המאפשר לשרוף שומנים ולחטב את שרירי הגוף בעודכם שוכבים בנוחות על הגב בחדר ממוזג. המכשיר מפסל את שרירי הגוף ובונה מסת שריר באמצעות טכנולוגיה אלקטרומגנטית הפועלת בעוצמה על אזורים שונים ויוצרת הפעלת שרירים וכיווץ אינטנסיבי רב בזמן קצר. על ידי פולסים ששולח המכשיר, הוא גורם להפעלת השרירים באופן המדמה אימון אינטנסיבי, אך באופן מהיר וממוקד הרבה יותר מכול אימון אנושי. כך ניתן לשרוף קלוריות, להעלות את מסת השריר ולזכות בריבועים הנהדרים שתמיד חלמתם עליהם.

מטשטשים ומחדשים

הבוטוקס הפך בשנים האחרונות לנושא שבו עוסקים לא מעט, המעודדים והמרוצים מול המתנגדים. אף על פי שלכל אחד שמורה ההחלטה אם להתערב ולשפר את המראה או להשאיר אותו כפי שהוא, לפני שמחליטים בנושא, כדאי לדעת כמה פרטים חשובים. מהו החומר המוזרק? מה הפעילות שלו? מהי השפעתו על הגוף? האם הוא בטוח לשימוש? האם כל אחד יכול לעבור את ההזרקה ואיך בוחרים היכן לעשות את הטיפול?

להחליק את הזמן

הפנים שלנו הם המראה לאופן חיינו, כמה צחקנו, כמה כעסנו, כמה התרגשנו וזה נהדר וטבעי. קמטי ההבעה והכיווצים המופיעים במצח, בין הגבות, בצידי העיניים, לצידי הפה ובעוד אזורים הם חלק בלתי נפרד מחיינו ונקראים קמטי הבעה. הקמטים או ההתכווצויות האלה יכולים לגרום לפנים למראה מעט נפול, עצוב או כועס, וטיפול הזרקת בוטוקס יכול במקרים אלולחולל שינוי גדול.הטיפול מעניק לפנים מראה רענן וצעיר ומעלים או מצמצם את קמטי ההבעה הקיימים. הצורך בשינוי והרצון לשיפור הם עניין אישי אשר תלוי במצב הנתון ועד כמה העניין מפריע לנו ופוגע באיכות חיינו.

מהו בוטוקס ואיך הוא מייצר שינוי?

החומר שאותו מזריקים הוא רעלן הקרוי בוטוליניום, חלבון אשר פועל כמרפה שרירים באזור ההזרקה, כך שהוא מביא להחלקת הכיווצים והקמטים המיוצרים באותם שרירים. הטיפול אינו פולשני ומתבצע על ידי רופא, אשר מזריק את החומר במספר מקומות בתהליך שלרוב אינו אורך יותר מעשר דקות. החומר מחליש ומשתק את שרירי הפנים באזור ההזרקה, כך שהעור נראה חלק יותר ומתוח. את התוצאות של הטיפול ניתן לראות כבר אחרי שלושה ימים, אך את התוצאה הסופית רואים אחרי שבועיים. השפעת החומר אורכת כשלושה עד שישה חודשים, ואחריה יש לחזור על הפעולה ולחדש את ההליך. עם החזרה על ההזרקה, משך הזמן בין הטיפולים עולה ומתארך.

האם בטוח להזריק בוטוקס?

החומר יעיל במיוחד לטיפול במראה הקמטים באזור המצח, בין הגבות ובצידי העיניים, ויש הזרקות גם באזור השפתיים שנועדו לעיצוב ועיבוי. מומלץ לבצע את הטיפול בגילאים צעירים יחסית, לרוב בין 50-40, כשהקמטים עדיין אינם עמוקים מדי. אף על פי שההליך אינו ניתוחי, חשוב להגיע לפגישת ייעוץ לפני הטיפול כדי לבדוק את ההתאמה לסוג זה. הרופא ישאל על אלרגיות ועל המצב הרפואי לפני שיאשר את ההמשך. ההליך הקוסמטי אינו כואב מאוד, וניתן לאלחש את המקום בעזרת קרם (אמלה) כחצי שעה לפני הטיפול, כך הוא כמעט לא מורגש. לאחר הטיפול תתבקשו להימנע מחשיפה לשמש ומפעילות גופנית מאומצת במשך יומיים.

כיצד בוחרים את המקום לטיפול?

למרות שיש אין־ספור קליניקות ורופאים המעניקים את הטיפול הזה, חשוב לבחור ברופא מומחה בתחום ההזרקות של בוטוקס כדי להבטיח מראה טבעי, משופר וכזה שיאריך ימים וייתן לכם את התוצאה שקיוויתם לקבל.

הזעת יתר – אבחון וטיפול

הזעה היא מצב שכולנו מכירים. אנחנו חיים במדינה חמה, והקיץ הישראלי גורם לכולנו להזיע לא מעט. הזעה היא מצב חיוני לגוף, שכן היא מסייעת לגוף האדם לווסת את הטמפרטורה שלו ולצנן אותו על ידי הפרשת נוזל מבלוטות הזיעה שמצויות בעור. כולם מזיעים, אבל יש אנשים שמזיעים הרבה יותר ולא תמיד הדבר קשור לחום ולסביבה. אנשים המתמודדים עם הזעת יתר חשים לעיתים צורך להסתיר את המצב בדרכים שונות והדבר גורם להם מטרד ומבוכה. הזעת יתר אומנם אינה מסכנת חיים, אך היא פוגעת באיכות החיים וכדאי לדעת מה יכולות להיות הסיבות לכך וכמובן מה ניתן לעשות.

לאבחן את המצב

להזעה יש כמה דרגות, וכדי לדעת אם אתם סובלים מהזעת יתר בדקו את עצמכם. הזעה קלה בבית השחי שאינה בולטת וקשורה לחום הגוף אינה מהווה בהכרח בעיה, גם הזעה שמתרחשת כתוצאה מפעילות גופנית היא לרוב תקינה, גם אם היא לא נוחה במיוחד. הבעיה מתחילה כשמדובר בהזעה רבה, שמתרחשת לעיתים קרובות ומפריעה לאיכות החיים. הזעה כזו יכולה לגרום לחוסר נוחות, בושה, מבוכה או אפילו להימנעות מפעילויות חברתיות או מלחיצת ידיים. הזעת יתר יכולה להתבטא באזורים שונים בגוף, וחשוב לדעת שכאשר המצב מפריע לתפקוד היום־יומי יש מה לעשות וישנן שיטות טיפול בהזעת יתר.

מהן הסיבות להזעת יתר?

ישנן סיבות שונות להזעת יתר, חלקן קשורות לתקלה כלשהי במערכת העצבים המעבירה מסרים וגורמת לייצור זיעה בבלוטות הזיעה (הבלוטות האקריניות) המצויות בכמות גדולה בבית השחי, בפנים, בכפות הידיים ובכפות הרגליים. סיבות נוספות יכולות להיות מחלות, תרופות שונות, מנופאוזה בקרב נשים, חרדה, משקאות אלכוהוליים ועוד. ישנם אנשים המזיעים לאורך כל היום ואחרים מזיעים בעיקר בלילה, ונמצא שהזעה מוגברת קשורה לרוב למצב תורשתי.

כיצד ניתן לטפל בהזעת יתר?

ישנם טיפולים שונים להזעת יתר, על חלקם יש לחזור אחת לתקופה ואחרים הם חד פעמיים. הטיפולים תלויים באזור הגוף שבו קיימת התופעה, בחומרתה ובאופן הטיפול המועדף.

-במקרים קלים של הזעת יתר בבית השחי ניתן להשתמש בתכשירים המכילים את החומר אלומיניום כלוריד.

-ישנם כדורים לנטילה דרך הפה המפחיתים את כמות הזיעה המופרדת, אם כי יש להם תופעות לוואי.

-למצבים של הזעת יתר בכפות הרגליים ובכפות הידיים, ישנם מכשירים המעבירים זרם חשמלי קל בעור כפות הרגליים והידיים אשר מנטרל את בלוטות הזיעה באופן זמני, טיפול שיש לחזור עליו.

-טיפול זמני נוסף הוא הזרקה של בוטולינום טוקסין באזורי ההזעה המוגברת, אשר משתק את בלוטות הזיעה ומונע זיעה. טיפול זה נחשב ליעיל וללא סיבוכים, אך יש לחזור עליו אחת לתקופה כדי לשמר את ההשפעה.

-טיפול נוסף כולל הליך ניתוחי, אשר בו מסירים את שכבת בלוטות הזיעה באזורים הנוטים להזעת יתר. עם זאת, קיים חשש שייווצרו בלוטות זיעה במקום אחר שיגרמו להזעת יתר כפיצוי על אלה שהוסרו.     

דליפת שתן – התופעה, הגורמים והפתרונות

האם גם לכם קורה שלפעמים "בורח" קצת שתן בלי שליטה? האם גם לכם קרה שבעת שחבר סיפר בדיחה ופרצתם בצחוק הרגשתם גם פרץ של שתן לא רצוני? או האם זה קורה לכם בעת מאמץ, תוך כדי שיעול, בהתעטשות או במהלך פעילות גופנית? האם גם לכם יש צורך להתפנות לעיתים קרובות ואתם מחפשים להתפנות בכל הזדמנות כדי לא "לפספס"? אתם לא לבד. התופעה של דליפת שתן במצבים שונים קיימת אצל אנשים רבים, ובקרב נשים הבעיה נפוצה אף באחוזים גבוהים יותר. התופעה אשר לה סיבות שונות, רווחת יותר משנדמה, אך פעמים רבות היא מלווה בבושה, במבוכה, בהסתרה או בהתעלמות ופוגעת באיכות החיים. על פי הידוע, מצבים אלה של דליפת שתן נוטים להחמיר עם הגיל, ולפחות שליש מהנשים מעל גיל 60 עשויות לסבול מהבעיה עם הזמן.

מהם הגורמים לתופעה המטרידה?

ישנם מספר גורמים האחראים לתופעה של בריחת שתן, ויש צורך לזהות את הסוג המסוים של הבעיה ואת הסיבה המדויקת כדי שניתן יהיה להתאים את הטיפול הנכון. ישנן סיבות הקשורות למחלות הגורמות נזק לעצבים האחראים על שלפוחית השתן, כמו גם דלקות, ניתוחים שנעשו, חסימות, בעיות בכליות, תרופות מסוימות, גנטיקה, ריבוי צריכת נוזלים ועוד.

בקרב נשים יש בנוסף גורמים הקשורים להיריון, לידה וגיל המעבר שבו רמת הורמון האסטרוגן בגוף יורדת, אשר אחראי לרבות מבעיות דליפות השתן. לשלפוחית השתן יש תפקיד בשמירת השתן ובהטלתו באופן רצוני. שרירי השלפוחית מתכווצים, והשתן נפלט בהרפיה דרך השופכה תוך עבודה משולבת עם שרירי רצפת האגן והרקמות התומכות.

לידות וגינליות לעיתים גורמות נזק לאותם איברים התומכים בשלפוחית השתן אשר עם הזמן עלול לגרום לדליפה. כאשר המערכת התומכת בשלפוחית השתן נפגעת, יש פחות יכולת לשלוט על הסוגרים של השופכה, מצב הגורם לדליפת שתן לא רצונית.

איך מטפלים בבעיה?

דרכי הפתרון לבעיה כוללים אפשרויות שמרניות, תרופתיות ועד ניתוחיות התלויות בחומרת הבעיה ובפגיעה באיכות החיים של המטופל. דליפת שתן כשלעצמה אינה מסוכנת, אך היא יכולה להיות מאוד לא נעימה ומטרידה, וכדאי לדעת על הפתרונות הקיימים.

 • פיזיותרפיה של רצפת האגן המיועדת לחזק את השרירים התומכים בשלפוחית השתן ולהביא לשליטה טובה יותר ומתן שתן רצוני.
 • הגבלת כמות השתייה, הימנעות ממשקאות משתנים הכוללים קפאין.
 • תרופות המיועדות לטפל בעצבים באזור שלפוחית השתן כדי לשפר את פעולתה.
 • במקרים של שלפוחית הנוטה להתרוקן בתדירות גבוהה, ניתן לטפל בעזרת זריקות בוטוקס מקומיות בתדירות משתנה.
 • החדרת תמיכה וגינלית נשלפת לנרתיק, המיועדת לסייע ולמנוע דליפת שתן בעת לחץ תוך בטני.
 • אם פתרונות אחרים אינם עוזרים, ייתכן שהרופא המטפל ימליץ על ניתוח כדי לטפל בבעיה. בפתרון הכירורגי מוכנסים עזרים המיועדים לתמוך בשלפוחית השתן ולסייע לרקמות התומכות בשופכה.  

חיוני ומשפיע – הויטמין שאנחנו צריכים

נשים בהריון מכירות את הויטמין הזה היטב, ומקפידות לצרוך אותו לאורך ההריון למען בריאות העובר. חומצה פולית היא למעשה ויטמין שקרוי ויטמין B9. מקורו של הויטמין הוא במזון והוא משמעותי לפעילות מגוון מערכות בגופנו. בדומה לויטמינים ומינרליים חיוניים אחרים, האדם המערבי צורך רק חלק מועט מהחומצה הפולית הנדרשת. מסיבה זו יש צורך לצרוך אותו כתוספת באמצעות כדורים בהמלצתו של רופא.

החשיבות של ויטמין B9

למרות שרגילים לקשר בין חומצה פולית לבין הריון, הרי שהיא אחראית על שלל תהליכים בגופנו. ויטמין זה מסייע לייצורם התקין של תאי דם אדומים, ומפחיתה את הסיכון ללקות במחלות לב ומחלות כלי דם. החומצה חיונית לשמירה על מצב תקין של מערכת העצבים בגופנו. מחסור בחומצה פולית עלול לגרום למצבי דיכאון, ירידה קוגניטיבית ועוד. בהקשר של הריון, חומצה פולית מסייעת למנוע מומים מולדים בעובר בעיקר מומים אשר גורמים לפגיעה בחוט השדרה.  ויטמין בי תשע, נקשר גם בהפחתת הסיכון ללקות בסוגים מסוימים של סרטן. כל אלה הם רק מקצת היתרונות החשובים שבשמירה על רמה תקינה של חומצה פולית בגופנו. במידה ובדיקת דם מגלה כי קיים מחסור בה, חשוב להתייעץ עם רופא ובהמלצתו להתחיל ליטול תוסף של החומצה.

מדוע קיים מחסור בגופנו?

ישנם מספר גורמים שיכולים לגרום למחסור בהימצאות חומצה פולית בדם. תזונה לקויה היא אחד מהגורמים למחסור ולכן יש להעדיף למשל תזונה ים תיכונית העשירה בחומצה זו. מחסור בויטמינים שונים עלול אף הוא לגרום לחסר. כאשר בגוף יש כמות לא מספקת של ויטמין בי 1, ויטמין בי 2 וויטמין בי 3, הדבר עלול לגרום לחוסר. גורם נוסף הוא מחסור בחלבון המגיע מהתזונה שלנו: לגוף נדרשים חלבונים על מנת לבנות מולקולות שמאפשרות את הספיגה של חומצה פולית בגוף, כאשר הם חסרים, יכול להיווצר חוסר גם בה.
צריכה רבה של קפה, אלכוהול וגם עישון, מהווים אף הם גורמים התורמית למחסור בחומצה פולית.

איך נדע אם יש לנו חוסר?

 במידה ואתם סובלים מבלבול, שכחה, אי שקט ועצבנות – יכול להיות שחסרה בגופכם חומצה פולית. סימנים נוספים הם נדודי שינה, דיכאון, חולשה של השרירים, דלקות חניכיים או שלשולים שלא נגרמים ממחלה או מאכילת מזון מקולקל. על אף הימצאותם של אחד או כמה מהסימנים האלה, חשוב לגשת לבדיקה אצל רופא כדי לאשר שמדובר במחסור של חומצה פולית בגוף. ניתן לגלות את רמת החומצה בגופנו באמצעות בדיקת דם פשוטה, ובמידה וקיים חוסר בה – חשוב לטפל בכך. ניתן להגביר את צריכתם של מזונות שיכולים להעלות את הרמה של חומצה פולית בגוף, או ליטול כדורים המכילים אותה. רצוי לוודא עם הרופא האם אתם זקוקים לנטילה של חומצה פולית כתוסף, או שאין צורך בכך.

סוף טוב ל"סיפור ברכיים"

זה עלול לקרות בגיל מבוגר, אך גם צעירים רבים סובלים מכך: כאבי ברכיים. הכוונה היא כמובן לא לכאב רגעי בעקבות מאמץ גדול במיוחד אלא לכאבים שדורשים פיתרון מקצועי על ידי אורטופד מומחה ברכיים. יש סיבות רבות לבעיות ברכיים, בעיות שהופכות להיות "סיפור" של ממש עבור אנשים רבים. בעקבות כך הם חווים פגיעה ממשית באיכות החיים ונדרשים לפנות אל מומחה ברכיים. מתי נפנה אל רופא מומחה לברכיים? מה גורם לכאבים בברכיים? והאם יכול להיות סוף (שמח!) לסיפור? הכל בהמשך.

מתי לפנות אל רופא מומחה?

בדומה לבעיות בריאותיות אחרות, מרבית האנשים דוחים את הטיפול בבעיות ברכיים עד שהבעיה מחריפה וגורמת לפגיעה קשה באיכות החיים. אם אתם חשים כאב בברכיים, כאב אשר גורם לכם לתפקוד לקוי ולסבל, הגיע הזמן לפנות אל מומחה ברכיים. לא כל אורטופד הוא בעל מומחיות לטיפול בברכיים, ועל כן במידה וקיימת בעיה נקודתית בברכיים, חשוב לפנות אל אורטופד מומחה ברכיים. אורטופד אשר מתמחה בברכיים ידע לאבחן את הבעיה הספציפית ממנה אתם סובלים בצורה מדויקת יותר, ויוכל להתאים עבורכם את הפיתרון המתאים ביותר. מומלץ שלא לדחות את הטיפול מתוך מחשבה שהדברים יסתדרו מאליהם. אנו משתמשים כל העת בברכיים שלנו לצורך תנועה, וסביר להניח שהמשך פעילות כאשר כבר קיימת בעיה עלולה להחריף את הבעיה ואת הכאבים.

למה זה קורה לנו?

בניגוד לדעה הרווחת, לא רק אנשים מבוגרים סובלים מבעיות בברכיים. צעירים ומבוגרים, מתאמנים בקביעות וכאלה שכמעט לא עושים פעילות ספורטיבית – כולם עלולים לסבול מבעיה בברכיים אשר מצריכה פניה אל אורטופד מומחה ברכיים. על פי רוב, מרביתם של כאבי הברכיים יגרמו בעקבות תהליכים ניווניים במפרק או כתוצאה מתהליך דלקתי. מפרק הברך יושפע משינויים אלו ועלול להיות מוגבל בתנועה ולגרום לכאבים. איך תדעו מה בדיוק גורם לכאבים? זו בדיוק העבודה של מומחה ברכיים, אשר ידע לתשאל וגם לבחון על פי הממצאים השונים מה הגורמים לכאב. אנשים רבים חוששים לפנות לטיפול בהקדם בעיקר בשל החשש מניתוח וזאת על אף שניתוחי מפרק ברך מבוצעים כיום בשיטות מתקדמות אשר מאפשרות חזרה מהירה יחסית לפעילות. אך ניתוח הוא לא האפשרות היחידה אשר עומדת על הפרק כאשר יש כאבי ברכיים. מומחה ברכיים מקצועי ידע להתאים את הטיפול הנכון בהתאם לבעיה אותה איבחן.

התאמת הטיפול המתאים

הפניה אל אורטופד מומחה ברכיים מאפשרת אבחון מדויק של הבעיה והתאמה של הטיפול בה. לא תמיד האפשרות הראשונה תהייה ניתוח, אך במידה וכל האפשרויות האחרות מוצו, ניתן לשקול ביצוע של ניתוח החלפת מפרק שיבוצע על ידי מומחה ברכיים. מטופלים אשר סובלים מנזק כרוני לברך, בשל דלקת מפרקים שבעקבותיה קיימת שחיקת סחוס, סובלים מירידה באיכות חייהם ותפקוד לקוי. בפניה אל אורטופד מומחה ברכיים, יבדוק הרופא את המקרה. במידה וטיפולים שמרניים יותר בתרופות או בפיזיותרפיה אינם מועילים, מומחה ברכיים עשוי להמליץ על ביצוע ניתוח להחלפת מפרק הברך.