חוות דעת רפואית משפטית – מה צריך לדעת לפני שמתחילים

כאשר עורך דין מבקש את עזרת הרופא בהערכת מצבו הרפואי של לקוחו, השיפוט המקצועי של הרופא נחשב למקובל בכתיבת חוות דעת רפואית משפטית. הרופא לוקח על עצמו אחריות רבה אשר עשויה להשפיע על מערכות המשפט בפרט, ועל כלל החברה בראייה כוללת.

הכשרתו של הרופא

הרופא חייב להיות בעל ניסיון מובהק בתחום הקליני שאותו הוא בודק, ולהכיר לעומק את המקרה הרפואי של האדם אותו הוא בודק. לרוב, לא מקובל לבקש חוות דעת רפואית משפטית מרופאים צעירים, וכמובן מצופה מהרופא לא להתייחס לאירועים שקרו בעבר אלא לכתוב חוות דעת עדכנית בהתאם למצב הנוכחי של האדם.

אימות חוות הדעת

הרופא מחויב לספק הסברים לחוות הדעת, תוך הפנייה למקורות הרלוונטיים (כמו למשל, ספרי רפואה או מאמרים עדכניים שפורסמו בנושא). ראוי לציין כי במקרים רבים קיימת התנגשות בין שני בעלי המקצוע הללו, שכן לעורכי דין קיים אינטרס לקבל חוות דעת רפואית שתשפיע על התיק שלהם בצורה חיובית. חלקם ינסו לעתים לערער את ממצאיו של הרופא, דבר שעשוי להשפיע לרעה על המוניטין שלו. לכן, חשוב מאוד עבור הרופא לגבות את כתביו בנתונים עובדתיים בתחום.

תוקף המסמך

חשוב להנפיק מסמך רשמי של חוות הדעת, ולוודא כי הרופא הנו בעל מסמכים מורשים לעסוק בתחום. על חוות הדעת להיות מורחבת ככל הניתן, ולהתייחס לנקודות ספציפיות אשר משפיעות בצורה עקיפה או ישירה על מהות התיק המשפטי.

מחיר

חוות דעת רפואית משפטית איננה זולה, אם פונים למומחי הרפואה המקצועיים בתחום. יש צורך להיערך מבחינה כלכלית להוצאה זו, וניכר כי במקרים רבים אין מנוס מקבלת דעה מקצועית מרופא על מנת להתקדם בתיק המשפטי. לעתים, מספקות הרשויות רופאים עבור אנשים מעוטי יכולות כלכליות, אולם יש להציג לפני כן הוכחות לבעיות כלכליות.

השפעה של חוות דעת רפואית משפטית על החלטות השופט

אין ספק כי למסמך זה חשיבות רבה בעולם המשפט. ראוי לציין כי שופטים רבים רואים בחוות הדעת מסמך רשמי, אשר עשוי להשפיע בצורה ניכרת על התיק כולו. לכן, במקרים רבים קיימת התנגשות בין התביעה להגנה באשר לצורך של הצגת המסמך.

ביטוח במקרה של נכות מתאונה

במצבים בהם אתם סובלים מנכות כתוצאה מתאונה, אתם צריכים לדעת לעמוד על זכויותיכם

ראשית, חשוב לפתוח ולהגיד שאנחנו לא מאחלים לכם להיות זקוקים לאופי השירותים שאותם אנחנו מציגים במאמר זה. עם זאת, אנחנו מכירים את העולם שבו אנחנו חיים – ובעולם הזה, ישנם מצבים רבים בהם תאונות גורמות לנכות פיזית שיכולה להיות קלה או חמורה. תאונות שכאלה יכולות להיות תאונות דרכים, תאונות עבודה או תאונות בבית – והדבר לא משנה, משום שבכל מקרה התוצאה היא זהה – אתם לא כשירים לעבוד, הבריאות שלכם נפגעת ואתם זקוקים לתמיכה כלכלית בכדי לעמוד במצב החדש. הביטוח שלכם הוא אחת הזכויות הבסיסיות ביותר שעומדות לכם במצב זה.

תנאי הביטוח השונים הנוגעים לנכות הנגרמת מתאונה, והדרך שלכם לקבל את שמגיע לכם

 • כיצד מקבלים כספי ביטוח? רובנו מבוטחים בפוליסה כזו או אחרת הנוגעת לתאונות מסוגים שונים. בין אם ביטוחי רכב המבטחים אותנו במצבים של תאונות דרכים, ובין אם ביטוח לתאונות עבודה או לתאונות בבית – אנחנו משלמים בכל חודש בכדי להיות מוכנים למצב בו אנחנו לא כשירים לעבוד, ואנחנו צריכים לקבל את התמיכה הכלכלית הנחוצה לנו. במצבים שכאלה אנחנו תובעים את כספי הביטוח – אבל לא תמיד הכל הולך חלק, ולעתים נחוצה חוות דעת משפטית בכדי שנוכל לקבל את כספי הביטוח.
 • מהי חוות הדעת המשפטית? על אף שמה, חוות דעת משפטית בהקשר של כספי ביטוח היא למעשה חוות דעת רפואית. חוות הדעת הזאת למעשה מאשרת בצורה חד משמעית את המצב הרפואי בו אתם נמצאים ומעידה על רמת הכשירות שלכם לעבודה, ולמעשה מתעדת את הפגיעה הגופנית שנגרמה לכם. חוות הדעת הזאת היא קריטית בכדי שתוכלו להוכיח בפני הביטוח (או בית המשפט) את הנזק שנגרם לכם, וכך גם את הפיצוי שאתם צריכים לקבל.

אתם צריכים לדעת גם לגייס את אנשי המקצוע הרלוונטיים שיבטיחו לכם את שמגיע לכם

במידה ונחוצה לכם חוות דעת משפטית, אתם צריכים לדעת למי לפנות בכדי לקבל את חוות הדעת המדויקת שתבטיח לכם את שמגיע לכם. גם בתחומים רבים אחרים הנוגעים במצבים עדינים שכאלה, של נכות לאחר תאונה – אתם צריכים לפנות לאנשי מקצוע שונים במטרה להבטיח לעצמכם את כספי הביטוח שמגיעים לכם.

השלכות רשלנות רפואית בהיריון

רשלנות רפואית בהיריון יכולה לגרום לנזקים קשים וארוכי טווח

רשלנות רפואית בהיריון עלולה להוביל להולדת ילדים עם מומים קשים, אשר ילוו אותנו ואותם לאורך כל החיים. רשלנות רפואית בהיריון עלולה להוביל לאי גילוי מומים או אי גילוי בעיות בזמן, אשר במידה והיינו מודעים אליהן היינו יכולים לטפל בהן בהצלחה ולהביא להולדת ילד בריא לחלוטין.

אז אילו השלכות עלולות להיות לרשלנות רפואית בהיריון?

 • הפלה: אחת הבעיות העיקריות של רשלנות רפואית בהיריון הינה שאי גילוי בזמן של בעיות מסוימות בעובר עלול להוביל להפלת ההיריון, בעוד שגילוי מוקדם שלהן יכול לאפשר לנו לטפל בהן ביעילות ולהביא לסיום ההיריון בהצלחה. בעיות שכאלה יכולות להיות בעיות של התפתחות ריאות העובר, אי גדילה בקצב מתאים של העובר ועוד.
 • תסמונת דאון: תסמונת דאון הינה מחלה אשר ניתן לאבחן באמצעות ביצוע שיקוף עורפי. שיקוף עורפי הינה בדיקה אשר באה לבדוק את כמות הנוזלים שהצטברה בעורפו של הילוד, כאשר כמות תקינה הינה על 0.5 סנטימטרים, וכל כמות גדולה מזו עלולה להעיד על תסמונת דאון. נשים רבות בוחרות להפסיק את ההיריון במקרים אלו, ויכולות לתבוע בגין רשלנות רפואית על "הולדה בעוולה" במידה והבעיה לא התגלתה בזמן או כלל במהלך ההיריון, והובילה להולדת ילד אשר היו בוחרות שלא להוליד במידה והיו יודעות מראש.
 • בעיות פיזיות: ישנן בעיות פיזיות רבות אשר ניתן לתיקון במהלך ההיריון עצמו במידה והן מתגלות בזמן כגון בקע סרעפתי או אי התפתחות הריאות. בעיות אלה, במידה ואינן מטופלות, עלולות להוביל לנזק פיזי ומוחי לתינוק שייוולד, אשר לא ניתן יהיה לתיקון לאחר הלידה. בעיות נפוצות כאלה הינן עיוותים של הידיים, פיגור שכלי הנובע מחוסר הגעת חמצן מספק למוח בעת הלידה וכן שיתוק מוחין הנובע מהתפתחות לא תקינה של המוח בעת ההיריון.

ישנן סיבות רבות לתביעה בגין רשלנות רפואית בהיריון

רשלנות רפואית בהריון הינה רשלנות חמורה ביותר, בעלת השפעות ארוכות טווח עלינו ועל הילד, ולכן במקרים רבים ישנה עילה לתביעת המוסד המטפל בזמן ההיריון בגין רשלנות זו, וחשוב למצות את זכויותינו בנושא ולהתייעץ עם עורך דין מומחה לשם טיפול בבקשה.

זכויות רפואיות לנפגעי נפש

נפגעי נפש בישראל זכאים לקבל קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי ומרשויות נוספות, בהתאם לחומרת הפגיעה שלהם וליכולת התפקוד. על מנת לקבל את הזכויות האלה חשוב מאוד לקבל חוות דעת של פסיכיאטר, שכן ללא אבחון מדויק של הבעיה לא ניתן יהיה לקבוע את אחוזי הנכות ואת סוג הפיצויים אשר ניתן לקבל בגינה.

זכויות נפגעי הנפש

לנפגעי הנפש בישראל יש זכויות רבות, ביניהן:

 • אשפוז וטיפול – נפגעי הנפש זכאים לקבל שירותי אשפוז פסיכיאטרי לצורך קבלת טיפול כמו גם לקבלת טיפול ללא אשפוז. הם זכאים לבדיקות מסוימות ללא עלות או בעלות סמלית, וכן לקבלת טיפול פסיכיאטרי הולם אצל פסיכיאטר מוסמך.
 • טיפולים נוספים – בנוסף לטיפולים בבעיית הנפש עצמה, זכאים נפגעי נפש לקבלת טיפולי שיניים ללא עלות כמו גם לטיפול מכבד בפגוע נפש הנוטה למות.
 • המוסד לביטוח לאומי – נפגע נפש המוכר ככזה זכאי לקבל קצבות מסוימות מהמוסד לביטוח לאומי על מנת לאפשר לו, ככל שרק אפשר, לחיות בכבוד, תוך שמירה על עצמאות.
 • סל שיקום של משרד הבריאות – נפגע נפש אשר הוכר ככזה על ידי פסיכיאטר ועל ידי הוועדה הייעודית של משרד הבריאות זכאי לקבל סל שיקום לטובת שילובו בקהילה.
 • דיור וחינוך – נפגעי נפש זכאים לקבל הנחות והתאמות רבות בכל מה שקשור לדיור ולחינוך. כך למשל הם זכאים לדיור בהוסטל או בדיור מוגן לנפגעי נפש או לסיוע בתשלום שכר הדירה, והם זכאים להתאמות של בחינות הבגרות ושל בחינות נוספות בהתאם למצבם.
 • תעסוקה – נפגעי נפש זכאים לקבל סיוע הולם לצורך שילובם בחברה, לרבות סיוע במציאת מקום עבודה ההולם את מצבם.
 • סיוע למשפחות – בנוסף לזכויות המגיעות לנפגע הנפש, זכאים גם בני המשפחה לקבל סיוע בדמות תמיכה פסיכולוגית, אשר נועד להקל עליהם את ההתמודדות עם המצב ולספק להם כלים שיאפשרו להם לסייע לנפגע הנפש עצמו.

איך מקבלים את הזכויות?

על מנת לקבל את הזכויות המוזכרות לעיל יש להגיש למוסד לביטוח לאומי ולרשויות השונות מכתב בקשה, הנסמך על חוות דעת של פסיכיאטר מוכר. בחוות הדעת יש לציין את האבחנה המדויקת ולפרט ככל שרק אפשר על השלכותיה. על מנת להגדיל את הסיכויים לקבלת הזכויות כולן, כדאי להיוועץ בפסיכיאטר המתמחה בכתיבת חוות דעת משפטיות, שכן הוא יודע בדיוק מה צריך לכתוב ואיזה מסמכים צריך לצרף.

לאחר קבלת אישור מהוועדה, נקבעת תוכנית טיפולית- שיקומית, כאשר משפחתו של נפגע הנפש מקבלת עדכון מדויק לגבי הזכויות המגיעות לו ולכל המשפחה.

 

קצבת נכות – חשוב לדעת

מאמר זה יעזור לכם להבין מהי קצבת נכות שמגיעה לאנשים עם אחוזים מסוימים של נכות, כיצד ניתן לדרוש את אותם אחוזי נכות שמגיעים לכם ומדוע כל כך הרבה אנשים אינם דורשים את מה שמגיעים להם מהמדינה ומחברות הביטוח.                                                [המשך קריאה…]

תפקידה של האחות האקדמאית

תפקידה של האחות האקדמאית

לימודים של מקצוע האחיות קיימים בבתי חולים רבים. לימודים אלה הם לימודים מקצועיים המכשירים אחיות ואחים לעבודה בבתי החולים ובמוסדות הבריאות השונים. לימודי אחות אקדמאית הם לימודים אקדמאים המקנים תואר ראשון אקדמאי למסיימים. מדוע ללמוד לתואר אקדמאי את מקצוע האחיות? לימודי אחות אקדמאית מאפשרים לבוגרת לעסוק בתחומים שאחות מוסמכת בלבד לא תוכל לעסוק בהם ומעבר לכך, לימודי תואר ראשון מקנים ללומדים ידע תיאורטי נרחב יותר ואפשרות להמשך לימודים אקדמאים מתקדמים לתואר שני ואפילו לדוקטורט. [המשך קריאה…]

נפגעי עבודה – לכל בעיה יש פתרון!

אם נפגעתם במהלך יום העבודה שלכם, בין אם במקום העבודה עצמו, בדרך אליו או בחזרה ממנו, תוכלו לפנות אל המוסד לביטוח לאומי כדי לקבל קצבה מיוחדת ועזרה נוספת, המגיעה לכם בשל פגיעה זו. על פי החוק, זכאי כל אחד, שאיבד את יכולתו להתפרנס בשל פגיעה כלשהי, לפנות אל המוסד לביטוח לאומי, ובהתאם להחלטתו של מוסד זה ולאחר בדיקה מעמיקה, לקבל קצבה מיוחדת, שתעזור לו במהלך תקופה קשה זו, תקופה שאיננה פשוטה. [המשך קריאה…]