מילוי שפתיים

מדוע ירד הביקוש למילוי שפתיים באמצעות סיליקון ואיזה חומר מילוי מועדף כיום לביצוע טיפול מסוג זה?

השימוש בסיליקון עדיין נפוץ מאד בתחום הטיפולים האסתטיים, אך לאחרונה יש נטייה לבצע מילוי שפתיים באמצעות חומרי מילוי אחרים ויש לכך מספר סיבות. הסיבה הראשונה היא הרצון להשיג תוצאה שנראית טבעית ולא שפתיים נפוחות מדי המשוות מראה מלאכותי, אולם יש מי שתמה על סיבה זו, מכיוון שכאשר מבצעים את ההליך אצל רופא מיומן בשימוש בסיליקון, הוא ידע להשיג תוצאות פרופורציונאלית למראה הפנים של המטופלת שיראו טבעיות באותה המידה. אם כך, מהי הסיבה האמתית לבחירה בחומרי מילוי אחרים?

לא שאלה של מחיר

אם נשים כבר עכשיו את נושא המחיר על השולחן, הרי שמילוי שפתיים באמצעות סיליקון יכול להיות זול יותר ממחיריהם של חומרי מילוי אחרים, לכן הסיבה אינה קשורה למחירים. נסייג ונאמר שייתכנו הבדלים במחירים בין המרפאות השונות, בהתאם לרמת המומחיות של הרופא המטפל והמוניטין שהוא רכש בתחום.

לפני שנענה על השאלה מהי הסיבה האמתית לבחירה בחומרי מילוי אחרים, כדאי להכיר קודם את החומרים בהם מדובר. כיום ניתן לבצע מילוי שפתיים באמצעות 5 שיטות עיקריות. השיטה הראשונה היא טיפול כירורגי שלא נתעמק בו כרגע. השיטה השנייה היא באמצעות סיליקון, ושאר השיטות הן באמצעות חומצה היאלורונית, חוטים נספגים ושומן עצמי.

הסיבה שלא נרחיב על טיפול כירורגי היא שבדרך כלל אישה המתעניינת בטיפולים אסתטיים, מחפשת שיטות טיפול שאינן פולשניות ולא מצריכות הרדמה ותקופת התאוששות. כאן נכנסים לתמונה הסוגים השונים של חומרי המילוי, המאפשרים מילוי שפתיים בדרך שאינה כואבת וללא צורך בסכין ניתוחים.

חומצה היאלורונית היא כוכב עולה בשמי הטיפולים האסתטיים. למעשה מדובר בשם כולל לסוגי חומרים שונים הפועלים באופן זהה, כאשר ההבדלים ביניהם קשורים בעיקר לאיכות החומר ולרמת הצמיגות שלהם. הנטייה להשתמש בחומר זה קשורה לכך שמדובר בחומר אשר נמצא באופן טבעי בגופנו, ויש לו תפקיד חשוב בשמירה על לחות ויצירת נפח. עם השנים, כמות החומר יורדת בהדרגה אך ניתן להשתמש בחומר מסונתז המופק מחומצה היאלורונית למגוון טיפולים אסתטיים, כולל מילוי שפתיים.

הסיבה לכך שחומר זה מבוקש למילוי שפתיים נעוצה בשתי סיבות מרכזיות. הסיבה הראשונה היא שהתוצאות המתקבלות בשימוש בחומצה היאלורונית אינן קבועות, ויכולות לחלוף לאחר חצי שנה עד שנה. מדובר ביתרון עבור נשים החוששות ממראה בלתי הפיך שלא יחמיא להן או יגרום להן לתחושת אי נוחות. הסיבה השנייה היא שבעוד שטיפול באמצעות סיליקון מצריך סדרת טיפולים ורק לאחר זמן ניתן לראות את התוצאה המושלמת, הרי שמילוי שפתיים בחומצה היאלורונית הוא טיפול קצר המקנה תוצאות מידיות.

לא משנה באיזה חומר מילוי יבוצע ההליך, חשוב שהרופא המבצע ידע להתאים את סוג החומר למטופלת, ויבצע את ההליך בדייקנות ובמיומנות רבה. התוצאה הסופית תלויה כמובן בחומר המילוי בו משתמשים, אך מעבר לכך היא תלויה גם ברמת המומחיות של הרופא המטפל.

הרמת חזה ללא שתל

מהם היתרונות של הרמת חזה ללא שתל על פני שימוש בשתלי סיליקון, ולאילו סיבוכים יש לצפות?

לצד ניתוחי הגדלת חזה או הקטנת חזה, ישנו הליך כירורגי המכונה "הרמת חזה". המטרה של הליך זה היא להשיג חזה זקוף, ללא קשר לגודל או מידות השדיים. הרמת חזה ניתן לבצע בשתי שיטות. השיטה הראשונה אשר נמצאת בשימוש כבר שנים רבות, היא באמצעות מיקום נכון של שתלי סיליקון. השיטה השנייה היא ללא שימוש בשתלים כלל והיא נחשבת לשיטה פורצת דרך וחדשה.

ההליך הניתוחי

כיצד מבצעים הרמת חזה ללא שתל? ההליך מבוסס על הוספת נפח מרקמה עצמונית. מדובר ברקמה הנמצאת בזנב השד, אותה מעבירים לקדמת השד וכך, ניתן גם להגדיל את השד ולהרים אותו ללא שימוש בשתלי סיליקון. באמצעות שיטה זו ניתן גם לבצע הרמת חזה ללא הגדלה.

לשיטה זו יש יתרונות רבים, אך לפני שנפנה לסקור אותם, כדאי לזכור מהם היתרונות בשימוש בסיליקון ומהם החסרונות, כדי שנוכל להבין כיצד השימוש ברקמה עצמונית מהווה אלטרנטיבה מבוקשת במקרים רבים.

שתלי הסיליקון הקיימים כיום עברו פיתוחים רבים, וכיום אפשר לבצע הגדלה והרמה של החזה באמצעות שתלים המדמים את המבנה האנטומי של השד, ללא סכנת דליפה. יתרון נוסף הוא ששתלי הסיליקון יוצרים מראה שופע בחלק העליון של החזה, מראה אשר נחשב למבוקש בקרב נשים.

עם זאת, השימוש בסיליקון יכול לעורר תגובות שונות בגוף ולגרום לזיהום, היווצרות קופסית, דימום, דליפה או קרע בשתלים המחייבים התערבות כירורגית. גם בניתוחים העוברים חלק ללא תופעות לוואי משמעותית, עדיין יהיה צורך לבצע החלפת שתלים לאחר מספר שנים, בהתאם לסוג השתל שהוכנס.

יתרונות הרמה ללא שתל

היתרון הברור מאליו זו העובדה שלא משתמשים בגוף זר לצורך ההרמה, וכך לא מסתכנים בדחיית השתל או בתגובה אלרגית. בנוסף, אין חשש לקרע בשתל או דליפה של סיליקון. אין צורך להחליף את השתל לאחר מספר שנים.

יתרון נוסף הוא שמדובר בהליך פשוט יחסית, שלאחריו צפויה תקופת התאוששות קצרה וקלה ללא כאבים חמורים. יתרון נוסף זוהי האפשרות להשיג מראה זקוף הנראה טבעי ולבצע הרמת חזה מבלי לשנות את נפח השדיים.

ומה לגבי חסרונות? בשיטה בה ניתוח זה מבוצע כיום, נשארת צלקת ארוכה יחסית מתחת לבית השחי, כתוצאה מהסרת עודפי הרקמה והעברתם. כמו כן, מדובר בהליך ארוך יותר ביחס להרמה עם שתלי סיליקון.

מדובר בניתוח כירורגי לכל דבר ולכן חסרונות נוספים הם שלמרות שלא מחדירים גוף זר, עדיין ייתכן זיהום. כמו כן, תיתכן פגיעה באספקת הדם וכתוצאה מכך נמק רקמות באזור השד, העטרה והפטמה.

למרות היתרונות הרבים, שיטה זו לא מתאימה לכל אחד. מכיוון שמדובר בעודפי רקמה המטופלים המתאימים ביותר הם כאלו שירדו במשקלם ונותרו עם רקמה עודפת בין אזור השדיים לבית השחי. בנוסף, הניתוח אינו מתאים למי שמעשן, מכיוון שניקוטין יכול להגביר את הסיכון לפגיעה באספקת דם תקינה לשד.

.

פסוריאזיס בקרב ילדים

פסוריאזיס (ספחת) הינה מחלה כרונית העלולה להתפרץ גם בקרב ילדים כתוצאה משילוב של גורמים סביבתיים וגורמים גנטיים. כיום, ידוע שמחלת הספחת קשורה באופן ישיר לגנטיקה, כאשר במקרים בהם אחד ההורים סובל מהמחלה קיים סיכון של 15% לכך שאחד מילדיו יסבול אף הוא מפסוריאזיס ובמידה ושני ההורים סובלים מהמחלה הסיכוי לפסוריאזיס בקרב אחד מילדיהם הינו בשיעור של 75%.

פסוריאזיס בילדים בדומה למחלה בקרב מבוגרים עלול להוביל להתפתחותה של דלקת מפרקים פסוריאטית וזאת בקרב כשליש מהילדים הסובלים מהמחלה. יחד עם זאת חשוב לזכור שמחלת הפסוריאזיס איננה מסכנת חיים וכיום רפואת העור המודרנית מאפשרת למיליוני האנשים המתמודדים עם המחלה ליהנות מפתרונות טיפוליים איכותיים לטווח הקצר, הבינוני והארוך כאחד.

תסמיני המחלה בקרב ילדים

מחלת פסוריאזיס בקרב ילדים עלולה להתחיל מבליטות אדומות על גבי העור, כאשר החלק העליון של העור באזור הנגוע מקבל גוון אפור –כסוף ועלול להתכסות בשכבה של קשקשים. ברוב המקרים, הפסוריאזיס אצל ילדים מופיע באזורי עור אשר נחשפו לשמש או באזורים אשר ספגו פציעה או מכה. יחד עם זאת, אזור הקרקפת, הטבור והישבן עלולים אף הם לסבול מהופעת קשקשים ובליטות עור אדמומיות. במקרים בהם קיים רקע משפחתי של מחלת הפסוריאזיס, המחלה עלולה להתפרץ כבר בגיל ינקות, כאשר בקרב תינוקות המחלה מתפרצת כדלקת חיתולים פוסריאטית במסגרתה האזור המחותל עלול להיות מכוסה באודם ובליטות עור אדומות.

טיפול בפסוריאזיס בקרב ילדים זהה לדרכי הטיפול המוצעים לאוכלוסיות מבוגרות יותר הסובלות מהמחלה, כאשר התאמת שיטת הטיפול חייבת להתבסס על גיל הילד והיקף שטחי העור בהם מופיע נגע הפסוריאזיס. ילדים הסובלים מהתפרצותה של דלקת מפרקים פסוריאטית נדרשים ברוב המקרים לטיפול תרופתי תדיר המיועד לצרכי האטת קצב צמיחת תאי העור החדשים והפחתת הנזק הנגרם לעור ולמפרקים. רוב הילדים הסובלים ממחלת הפסוריאזיס יידרשו לטיפולי ריפוי מקומיים כגון: מריחת משחות ושימוש בתכשירים המכילים ויטמין D וסטרואידים. התאמת הטיפול חייבת להתבצע לאחר אבחנה מדויקת של נגעי העור, כאשר פסוריאזיס בילדים בדומה לפסוריאזיס אצל מבוגרים הינה מחלה העלולה להתפרץ אחת למספר שנים ובכל רגע נתון. יחד עם זאת חשוב לזכור שמחלת הפסוריאזיס היא איננה מחלה מדבקת וקרוב ל-3% מאוכלוסיית העולם סובלת ממנה בשלב כזה או אחר. יחד עם זאת, הופעת פסוריאזיס בגילאים מתחת לגיל 15, עלולה להעיד על מחלה קשה יותר ולכן קיימת חשיבות מכרעת לשלבי האבחון והייעוץ הרפואי לילדים מתחת לגיל זה הסובלים מתסמיני הפסוריאזיס.

 

בדיקת שינה לאבחון דום נשימה חסימתי

דום נשימה חסימתי בשינה הוא תופעה יחסית נפוצה, אך ישנם לא מעט אנשים אשר סובלים ממנה וכלל אינם מודעים לכך.

החשד לדום נשימה חסימתי עולה במקרים בהם אדם מתלונן על עייפות או ישנוניות במהלך שעות היום, בעיות בריכוז, כאבי ראש, פגיעה בזיכרון או תלונות על נחירות עזות במהלך שנת הלילה. במקרים רבים, לאחר בדיקה יסודית יתברר כי הגורם העומד מאחורי כל התופעות הללו הוא הפרעת שינה מסוג דום נשימה חסימתי. האבחון הסופי של תסמונת זו מתבצע באמצעות בדיקת שינה המתבצעת במעבדת שינה או בדיקת שינה ביתית.

 

מהם המאפיינים של תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה?

 

תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה היא מצב בו במהלך השינה מתרחשות הפסקות שינה מרובות. הפסקות אלו נגרמות בשל חסימה של דרכי הנשימה העליונות, המונעת מעבר של אוויר לריאות. כתוצאה מכך – יורדת רמת החמצן בדם, דבר המוביל להתעוררות לצורך הסדרת הנשימה. יקיצות אלו עלולות להתרחש מספר רב של פעמים במהלך הלילה, ופוגעות באופן משמעותי באיכות השינה של הסובל מהתסמונת. שיבושי שינה אלו הם הגורמים למעשה לתופעות של עייפות, ישנוניות, קשיים בריכוז, כאבי ראש ועוד, האופייניים לתסמונת.

בתום בירור מקדים אצל הרופא המטפל יישלח המטופל לביצוע בדיקת שינה לצורך קבלת איבחון חד משמעי.

 

בדיקת שינה ביתית או בדיקת שינה במעבדה

 

כיום ניתן לבצע בדיקת שינה מאבחנת בשני אופנים: במעבדת שינה או בבית, בעזרת בדיקת שינה ביתית.

בבדיקת שינה במעבדת שינה הנבדק ישן במעבדה כשהוא מחובר למספר מכשירים, תחת השגחת טכנאי. המכשירים מבצעים במהלך הלילה ניטור של מספר מדדים, בהם: גלי מוח, תנועות עיניים, קצב הלב, מתח שרירים, ריווי החמצן בדם ועוד. כמו כן נעשית ספירה של מספרי הפעמים בהם מתרחש דום שינה במהלך שעה.

בדיקת שינה ביתית מתבצעת בבית, בנוחות של חדר השינה הביתי. בבדיקה זו המטופל מקבל מכשיר קומפקטי לניטור מדדים, המצויד במספר חיישנים המתחברים לגופו של הנבדק. במהלך הלילה המכשיר מתעד את כל המדדים ובסיום הבדיקה מחזיר הנבדק את המכשיר למעבדה לצורך פענוח.

יש לציין כי בדיקת שינה ביתית אמנם נוחה יותר למטופל אך נחשבת למדויקת פחות מבדיקת שינה במעבדה, ומתאימה יותר למקרים של דום נשימה חסימתי קל עד בינוני.

 

בהתאם לנתונים שהתקבלו ולמספר אירועי דום הנשימה במהלך הלילה, נקבעת רמת החומרה של דום הנשימה:

5-15 אירועים של דום נשימה בשינה – דום נשימה קל

15-30 אירועים בשעה – דום נשימה בינוני

מעל ל-30 אירועים בשעה – דום נשימה קשה

מעלון מדרגות לנכים

להפוך את המדרגות הכי בעייתיות לנגישות

בעלי מוגבלויות ונכים הם אוכלוסייה שצריכה עזרה אפיל ובדברים הפשוטים ביותר. ההבדל בין מקום מסוים אליו יכול להגיע הנכה או כל אדם אחר שמתנייד באופן קבוע או זמני על כיסא גלגלים לבין מקום כלשהו יכולות להיות כמה מדרגות ספורות. לכל בעל מוגבלויות באשר הוא, כולל אנשים עם קביים או הגבלות פיזיות אחרות, עלייה במדרגות לא רק בלתי אפשרית אלא יכולה גם לסכן מאוד את בריאותם, ודאי כאשר הם לבדם. מעלון מדרגות לנכים יכול לפתור את הבעיות הללו בלי בעיות ונותן להם עצמאות מוחלטת בעלייה במדרגות והניידות במקומות ציבוריים ואפילו בבית.

כיצד פועל מעלון מדרגות לנכים?

  • מעלון מדרגות לנכים מגע כדי לפתור את אחת הבעיות היום יומיות של נכים ובעלי מוגבלויות והיא עלייה במדרגות. עלייה במדרגות נשמעת לנו אפשרות מעייפת במיוחד להגיע לקומות העליונות אך בהיעדר מעלית נכים ובעלי מוגבלויות כלל לא יכולים לבצע אותה. מעלון למדרגות הוא מתקן מיוחד שנשאר באופן קבוע בגרם המדרגות והוא נמצא בצמוד לקיר כמו בצמוד לאחד מצדדי המדרגות אפילו כשמדובר במדרגות ספירליות. המעלון מכיל במת הרמה קטנה שעליה עולים עם כסא הגלגלים או בצורה כסא והוא מגיע עד למעלה בלחיצת כפתור.
  • מעלון מדרגות לנכים הוא פתרון נהדר לא רק למי שמתנייד על כסא גלגלים אלא לכל אדם שאינו יכול לעלות. מעלונים רבים מכילים כיסאות קטנים עליהם אפשר להתיישב ולעלות למעלה מתי שרק רוצים. העלייה מהירה ובטוחה ונעשית בצורה חזקה כאשר התפעול של המעלון פשוט מאוד. מעלון כזה יכול להיות פתרון נהדר לכל מקום.

לעלות מדרגות ללא עזרה

אמנם בתחילת השימוש של מעלון מדרגות לנכים יש צורך להכיר מעט את המערכת ולהבין כיצד היא פועלת והכי חשוב, להבין שהמעלון בטוח ואמין, אך לאחר מכן ניתן להתנייד בעזרתו גם לבד לחלוטין. פתרון כזה יכול להיות מעולה כשאי אפשר למצוא אף פתרון אחר כמו מעלית או עליות ללא מדרגות והמעלון יכול להיות מותקן גם בשטחים קטנים יחסית ובמתאר ביתי כמו במגזר העסקי במקומות שמחפשים פתרונות הנגשה אפשריים.

כיצד ניתן לטפל בעקמת

מהי עקמת?

לא הרבה יודעים מהי עקמת למרות שללא ספק זו מילה נפוצה שמוזכרת פעמים רבות כבר מהגיל הקטן. אנחנו מכירים אנשים שסובלים מעקמת או לפחות שמענו על כאלה אך חשוב לדעת מהי בדיוק עקמת וכיצד אפשר להתמודד איתה. עמוד השדרה שלנו תפקידו לשמור על יציבות ולאפשר הגנה מלאה על חוט השדרה שעובר במרכזו, ועוד תפקידים אחרים חשובים לא פחות. החוליות שמרכיבות את עמוד השדרה חייבות להיות בקו ישר זה עם זו כדי שלא יהיו בעיות רבות וכאשר הן אינן ישרות, זוהי העקמת. בדרך כלל העיוות מתפתח בגילדות או בגיל ההתבגרות כאשר הצמיחה של עמוד השדרה והעצמות מואצות וכך הבעיה יכולה גם להחמיר.

כיצד ניתן לטפל בעקמת?

  • הטיפול הכי חשוב בעקמת הוא קודם כל לזהות את הבעיה. אבחון הבעיה בצורה המהירה ביותר חשוב לריפוי מהיר ופשוט בלי להחמיר את המצב עם התפתחות הילד. אם לילד קשה להתכופף, קשה לו לעמוד ישר הרבה זמן, אי סימטריה בגוף או אפילו בבגדים ועוד סימנים אחרים שחשוב לדעת, חשוב להפנות אותו לרופא ולצילום רנטגן.
  • אחרי שכבר אובחנה העקמת יש צורך להקשיב היטב לכל ההמלצות של הרופא ולהימנע מפעילות. פעמים רבות ממליצים על מחוך לגב שינסה לטפל בעיוות שנוצר וכך עם הגדילה הבעיה יכולה להסתדר. לא תמיד השיטה הזו מצליחה ובדרך כלל יש צורך לשלב אותה עם טיפולי פיזיותרפיה.
  • תרגילי פיזיותרפיה הם תרגילים שחייבים להתבצע בקפידה בפרקי זמן קבועים. תרגילי הפיזיותרפיה כמו כל הטיפול שיכול במקרים חמורים להגיע עד לניתוח נקבעים לפי החומרה הרפואית של העקמת וכך שוב ניתן להבין עד כמה חשוב האבחון המהיר.

הסימנים משתנים לפי החומרה

עקמת בגב היא אמנם בעיה די מוכרת לאוכלוסייה וכמובן בעולם הרפואה אך חשוב להבין שהסימנים עצמם יכולים להיות קלים או קשים יותר מאדם לאדם לפי החומרה שלו. אנשים רבים מתלוננים על כאבי גב ולפעמים לא מדובר בעקמת אלא בסיבה אחרת. לעתים הכאבים מוקרנים עד לכף הרגל או יותר למעלה לאזור החזה עד שאנשים נוטים לחשוב שמדובר בבעיות אחרות ולכן בכל מצב שבו יש חשד מומלץ להיבדק מיד.

כל מה שצריך לדעת על מחלת הפסוריאזיס

הפסוריאזיס (סחפת בעברית) הינה מחלה אוטואימונית כרונית במסגרתה תאי העור סובלים מזיהומים שונים וכפועל יוצא מכך הם מתחלפים בקצב מואץ. מחלה זו הינה מחלה כרונית הבאה לידי ביטוי במאפיינים שונים בעור, וזאת בהתאם לחומרת המחלה.

בין יתר הגורמים העלולים להוביל למחלת פסוריאזיס תוכלו למצוא: בעיות עיכול של חלבונים מסוימים, גנטיקה, תפקודי כבד פגומים ורעלת דם במעיים. בנוסף, מחלת הפסוריאזיס עלולה להתפרץ בעקבות צריכת אלכוהול בתדירות גבוהה, תזונה לקויה והיגיינת עור לקויה. אצל נשים, קיים קשר סטטיסטי בין הימצאותה של מחלת הפסוריאזיס לעישון.  הטיפול במחלת הפסוריאזיס מיושם בהתאם לחומרת המחלה ותדירות הופעתם של נגעי עור בגוף. בין יתר סוגי הטיפולים המוצעים לכם בתחום תוכלו למצוא טיפול תרופתי לפסוריאזיס, טיפול ביולוגי בפסוריאזיס, טיפול טבעי בפסוריאזיס המשלב בתוכו קרמים ומשחות טבעיות, וזאת לצד שינוי הרגלי התזונה.

היקף המחלה בישראל

על פי נתונים שונים עולה כי קרוב ל-3% מאוכלוסיית העולם סובלת מפסוריאזיס, כאשר בישראל ישנם קרוב ל-250 אלף חולים. על פי רוב, מחלת הפסוריאזיס נפוצה יותר בקרב נשים ממוצא אירופאי, כאשר גיל התפרצותה של המחלה בקרב נשים הינו 27, ואילו אצל גברים, הגיל הממוצע להתפרצות המחלה הינו 29. מחלת הפסוריאזיס עלולה להתפרץ בצורות שונות, כאשר בקרב כל חולה המחלה באה לידי ביטוי בתצורות שונות. בחלק מהמקרים, מחלת הפסוריאזיס עלולה להיעלם לתקופות ממושכות ולהתפרץ אחת למספר חודשים או שנים, ובחלק מהמקרים, מחלקת הפסוריאזיס מותירה את סממניה העוריים בגוף באופן רציף. בין יתר תצורות המחלה תוכלו למצוא: הופעת קשקשת באזור המפרקים, הקרקפת והברכיים או קשקשת בקפלי בית השחי והמפשעה. הופעת קשקשת באזורים אלו נחשבת לאחת מתצורות הפסוריאזיס הנפוצות ביותר, כאשר אופן הטיפול בכל אחת מהן מתבצע בהתאם לחומרת המחלה.

יחד עם זאת, חשוב להבהיר ולציין שמחלת הפסוריאזיס הינה בעלת קשר ישיר למחלות חמורות יותר כגון: דלקת פרקים, סוכרת ויתר לחץ דם. כמו כן, מחלת פסוריאזיס הינה בעלת השפעה ישירה על תחום הנפש, ובחלק מהמקרים היא עלולה להוביל לדיכאון ולדימוי עצמי נמוך בקרב החולים בה. על פי נתונים שונים בתחום הפסוריאזיס, עולה כי קרוב ל-30% מהחולים עתידים לחלות בדלקת פרקים פסוריאטית הבאה לידי ביטוי בכאבי פרקים, נוקשות ונפיחות של פרקי הגוף, וזאת בטרם הופעתם של הנגעים על פני העור. במקרים אלו, טיפול ביולוגי בפסוריאזיס יכול להקל על הופעת תסמיני המחלה ואף להוביל לדחיית התפרצותה של מחלת דלקת הפרקים הפסוריאטית.

 

 

החשיבות למזרון טוב לשינה בריאה

החשיבות למזרון טוב לשינה בריאה היא עצומה, היות וכל אחד מכיר את התחושה של העייפות המתלווה לאורך כל היום, לאחר לילה לבן. שנת לילה איכותית ורציפה הינה מרכיב חשוב באורח החיים הכללי של כל האנשים. מי שלא מצליח לישון טוב בלילה, מעביר את יום המחרת במצב רוח פחות טוב, בתחושה כללית של עייפות ולפעמים אף בתחושות קשות יותר של דכדוך ודכאון. שנת הלילה חשובה הן עבור הגוף והן עבור הנפש. בזמן השינה הגוף מצליח לנוח ולהרפות את כל השרירים, תהליכים פיזיולוגיים המתרחשים בזמן השינה מאפשרים לגוף לשקם את עצמו ולהתמלא באנרגיה מחודשת. בזמן השינה המוח יכול לנוח ולעכל את כל אירועי היום, כך שהם לא יטרידו את התת מודע בזמן הערות.

החשיבות למזרון טוב לשינה בריאה – כל מה שחשוב לכם לדעת

מזרון טוב ואיכותי משפיע על איכות השינה, הוא מאפשר לכל אחד לישון שנת לילה רציפה ונינוחה. כאשר המזרן ישן ושקוע, הגב נכנס לעיקולים שלא נעימים לו, דבר המתבטא בתזוזות רבות בזמן הלילה ובאיכות שינה גרועה במיוחד. מזרון ישן ולא איכותי עלול לגרום לכאבי גב או כאבי צוואר, אשר יקשו על תהליך ההרדמות ויפרו את שנת הלילה שלכם. לעומת זאת, מזרון איכותי ומקצועי העשוי מחומרי הגלם האיכותיים ביותר, יכול להעניק לעמוד השדרה את תמיכה המושלמת עבורו. מזרון איכותי יהיה עשוי ממספר שכבות, ויציע מספר דרגות קושי. כל אחד צריך לבחור את דרגת הקושי הנכונה לגוף שלו. הבד של המזרון צריך להיות בד נושם, על מנת לאפשר אוורור של המזרון ומניעת הצטברות של זיעה בחלק העליון שלו. בצורה כזו, ברגע שנשכבים על המיטה, הגוף ישר יכול להרפות את האחיזה שלו, ולשקוע בשינה עמוקה.

לסיכום, החשיבות למזרון טוב לשינה בריאה היא עצומה. ברגע שהמזרון לא ממלא את התפקוד שלו בצורה מושלמת, הגוף סובל במשך הלילה ממכאובים שונים ומחוסר נוחות. כתוצאה מכך, איכות השינה נפגעת ואתם קמים לבוקר חשוך ואפרורי. לעומת זאת, שינה על מזרון איכותי המעניק תמיכה מושלמת לכל הגוף, מבטיחה שנת לילה רציפה ובוקר אנרגטי במיוחד.

קרע במיניסקוס ושחיקת סחוס – מה עושים?

ישנן מחלות ומצבים רפואיים רבים הקשורים אל מערכת השלד, כמו למשל קרע במיניסקוס ושחיקת סחוס שגורמים לכאבים, נפיחות ודלקתיות של המקום הפגוע . במקרים בהם המטופל סובל ממצב של שחיקת סחוס, חלבוןIL-1 RA  הינו אידיאלי לטיפול ועצירת המנגנון ההרסני של חלבון אחר בגוף שמוביל לאותה שחיקה. החלבון IL-1 RA  מונע מהחלבון ההרסני להתיישב על הקולטנים ועל ידי כך הוא חוסם את פעילותו ההרסנית. החלבון נספג בגוף ואט אט המחלה נעצרת.

 

עוזרים לכם להתגבר על הכאבים

אורטוקין, הטיפול הביולוגי שמבוסס על ריפויו העצמי של הגוף משפר את האיזון בין גורמי הבנייה של הסחוס לבין גורמי הפירוק של הסחוס ומהווה את הפתרון האידיאלי למצב של שחיקת סחוס. אורטוקין מורכב מריכוז גבוה של IL-1 RA, גורמי גדילה וחלבונים נוספים שמגנים על הגוף ועוזרים לעצירת התהליך הדלקתי בעת שחיקת סחוס ופעמים רבות האורטוקין אף מאט את תהליך השחיקה. במסגרת טיפול זה נלקח דם מהוריד של המטופל אל תוך מבחנות מיוחדות ובאמצעות ציוד ותהליך מיוחד מופק נסיוב מרוכז של חלבונים אנטי דלקתיים המוזרקים אל האיזור הפגוע. התוצאות של טיפול זה יוצאות מן הכלל, שכן הוא עוזר להפחית את הדלקת והכאב ומאץ את תהליכי הריפוי של הסחוס. טיפול זה אידיאלי במקרים של שחיק סחוס המוגדרת על ידי האורטופד כקלה עד בינונית.

 

קרע במיניסקוס נפוץ לא פחות ממצבים של שחיקת סחוס. המיניסקוס ממוקם בברך ועשוי מרקמת סחוס. רקמה זו משמשת כריפוד ובולמת זעזועים. בכל ברך יש מיניסקוס חיצוני ופנימי שמייצבים את הברך על ידי זה שהם מפזרים את עומסי המשקל. ספורטאים סובלים פעמים רבות מקריעת מיניסקוס, אך לא רק. חשוב להבין שקרעים במיניסקוס לא תמיד גורמים לכאב אך פעמים רבות הם גורמים לחוסר יציבות של המפרק, דבר שמחייב טיפול. אבחון של הפגיעה תמיד יעשה על ידי בדיקה פיזית של הברך ופעמים רבות צילומי הדמייה. במקרה ובו אכן מדובר על מצב של מיניסקוס קרוע רוב הרופאים המומחים ממליצים על פיזיותרפיה ותרופות. במקרים בהם קרע המיניסקוס לא מגיב לאלו, המומחים ממליצים על ניתוח ארטרוסקופי.

 

פרוצדורה כירורגית זו מערבת ננו מצלמה שמחודרת לברך ובהתאם לממצאים הכירורג יחליט באם רצוי לתפור את הקרע או שמא עדיף לשייף אותו ולהוציא את איזור הקרע. באם בוצעה תפירה  של המיניסקוס השיקום הוא בדרך כלל איטי ובמקרים בהם התבצעה כריתה, השיקום מהיר יותר. העדיפות היא תמיד לתפירה. החלמה מהירה!

שחיקת סחוס

בין ספורטאים פעילים לאנשים בגיל מתקדם אין כמעט נקודות משיקות מבחינה בריאותית. אבל כשמדובר בבעיות ברכיים, קיים דמיון מוגבר בין אלו שהקדישו את חייהם לספורט לאלו שסופרים את השנים עד לפנסיה. הגורם הישיר למרבית בעיות הברכיים הוא תופעה הידועה בשם 'שחיקת סחוס', אשר גורמת להרס רקמות המפרק המתבטא בכאבים, קשיי הליכה וריצה ותנועתיות מוגבלת של הרגל. מדובר במחלה דלקתית, אשר נכון להיום נחשבת לכזאת אשר לא ניתנת לריפוי והחלמה, אלא רק להקלה על תופעות הכאב המתלוות לה.

ישנם מספר גורמים מרכזיים היוצרים את השחיקה המדוברת, כשבראשם חוסר פעילות גופנית, משקל יתר המכביד על מערכות השרירים והתנועה של הברך, גנטיקה, פציעה ישנה שהתפתחה ועוד. כאמור, אוכלוסיית הספורטאים, הרצים, אנשים מבוגרים, אנשים בעלי משקל עודף וכאלו אשר להוריהם הייתה שחיקה, הם אלו ה"מועדים לפורענות" להתפרצות המחלה. הסימנים הבולטים ביותר להופעתה הם כאב מתגבר בזמן הליכה או מנוחה, קושי בכיפוף או יישור שלה, נפיחויות חוזרות והולכות ועוד.

ולשאלת מיליון הדולר: מה עושים כאשר קיימת שחיקת סחוס? כאמור, הטיפולים והתרופות נועדו בעיקר להקל על הכאב. פיזיותרפיה, תרופות שונות ואף תוספי תזונה (שהדעות לגבי יעילותם חלוקות) נחשבים לטיפולים ה'קלים' והנפוצים ביותר. הזרקות שונות לברך, בעיקר של סטרואידים או של "אורטוקין" (המבוסס על תהליך שעובר דם האדם הפגוע ומוזרק לברך בחזרה) נחשבים לוותיקים, אמינים ויעילים. אפשרויות נוספות, אגרסיביות יותר, הן השתלת סחוס והחלפת מפרק הברך.

 

מיניסקוס

חובבי הספורט שביניכם לבטח נתקלו לא אחת בידיעה על קרע במיניסקוס של ספורטאי מפורסם. אכן מדוברת בפציעת ספורט (וגם שחיקת גיל) נפוצה, המתרחשת באזור הברך ברקמה הסחוסית הדקה ששמה מיניסקוס (בכל רגל שני מינסקוסים, כאשר הפנימי הינו זה המועד לפורענות). תפקידו העיקרי של המיניסקוס הינו בלימת זעזועים במהלך הליכה, ריצה ופעילות ספורטיבית. כאשר הוא נקרע, יחוש האדם כאב, ברכו תתנפח ותנועתיות הרגל תהיה נוקשה ומוגבלת. באופן כזה, לא יכול המיניסקוס למלא את תפקידו.

אלא אם מדובר בקרע מוחלט וחמור, הטיפול הראשוני המומלץ הוא מנוחה (לטובת איחוי הקרע בכוחות עצמו), תרופות (לשיכוך הכאב) ופיזיותרפיה (למניעת ניוון איברי הרגל מחוסר פעילות). במידה ופתרונות אלו נוחלים כישלון, לרוב מבוצע ניתוח בו הקרע שנוצר נתפר או משויף. הניתוח עצמו פשוט, כמעט נטול סיכונים וההחלמה ממנו מהירה. מידת הצלחתו של ניתוח מיניסקוס תלוי, בין השאר, בגילו של המטופל ובמצבן של רקמות הברך שלו. רק בריאות!