דליפת שתן לא רצונית – הגורמים והפתרונות

התופעה של דליפת שתן שכיחה הרבה יותר משנדמה. למעשה מדובר על כשלושים אחוזים מהאוכלוסייה הסובלים מכך, בעיקר נשים. ההגדרה של דליפת שתן היא אובדן שליטה חלקי בשלפוחית השתן, תופעה הגורמת לנזילת שתן באופן בלתי רצוני במצבים שונים ובדרגות חומרה משתנות. התופעה פוגעת באיכות חייהם של הסובלים ממנה באופן ניכר, ולמרות זאת היא אינה מדוברת מספיק ומצויה תחת מעטה מבוכה ובושה. מה הסיבות האפשריות לתופעה ומהם הטיפולים המוצעים לבעיה?

לא עומדת בפרץ

האם גם אתם מכירים את התופעה שבה מאמץ גופני, קפיצה, התעטשות, צחוק או שיעול גורמים לשתן לברוח לפתע? הבעיה של בריחת שתן יכולה לבוא לידי ביטוי גם בקושי להתאפק בהטלת שתן ובתכיפות הצורך להתפנות. אנשים רבים סובלים מהתופעה, ובקרב נשים אף מדובר על לפחות כשליש מהן בגילאי 60 ומעלה, כאשר הקושי לשלוט בדליפת השתן אף מחמיר והולך עם הזמן. הבעיה המטרידה מלווה לעיתים בצורך להסתיר ולהימנע מפעילויות שונות העלולות לגרום לבריחת שתן ומהווה פגיעה משמעותית באיכות החיים.

הגורמים לדליפת שתן

יש כמה גורמים לתופעה, ובדיקת רופא מומחה תסייע לאפיין אותה, ולאבחן את הסיבה כדי להתאים את הטיפול היעיל. ישנן מחלות מסוימות העלולות לגרום נזק לשלפוחית השתן, בנוסף לדלקות, נזק לכליות, ניתוחים שבוצעו, נטילת תרופות המשפיעות על מערכת השתן, גנטיקה ועוד. אצל נשים רבות ישנו נזק שמקורו בלידות וברפיון האיברים התומכים בשלפוחית השתן, וגיל המעבר מחמיר את התופעה בשל הידלדלות רמת האסטרוגן בגוף.

מהן אפשרויות הטיפול? 

ישנן אפשרויות מגוונות לטיפול בדליפת שתן והן מותאמות לבעיה הספציפית, לחומרת המצב ולבחירת המטופל. ישנם טיפולים חיצוניים המאפשרים להביא לשיפור ניכר בחלק מהמצבים, ישנן תרופות היכולות לסייע במקרים ספציפיים, מכשירים חדשניים וטיפולים מקומיים המיועדים לסייע וכמובן קיימים ניתוחים ייעודיים לטיפול בתופעה.

אף על פי שאפשר להמשיך לחיות כך ואין הדבר מהווה סכנת חיים, כל מי שסובל מכך יודע שזהו מצב מאוד לא נעים המהווה מטרד. הנה סקירת מגוון הטיפולים האפשריים:

*פיזיותרפיה המיועדת לחיזוק רצפת האגן מאמנת את שרירי התמיכה בשלפוחית השתן כדי להביא לשליטה בסוגרים ולהפסקת הדליפה הלא רצונית.  

*שינויים התנהגותיים הכוללים צמצום צריכת משקאות משתנים כמו קפאין והגבלה בכמות השתייה אם היא רבה מדי. כמו כן מומלצת הטלת שתן באופן יזום לעיתים קרובות.  

*קיימות תרופות לטיפול במערכת השתן כדי לסייע בשיפור השליטה בשלפוחית.

*תכשירים הכוללים אסטרוגן להחדרה לנרתיק: תכשירים אלה מיועדים לנשים לאחר גיל המעבר וכוללים קרם או טבליות לטיפול בתכיפות במתן שתן.

*טיפול מקומי לסיוע במקרים של תכיפות וצורך בהתרוקנות לעיתים קרובות, הכולל זריקות בוטוקס תקופתיות.

*החדרת תמיכה נשלפת לנרתיק, המסייעת במניעת דליפה בעת עלייה בלחץ תוך בטני.

*במקרים שפתרונות אלה אינם יעילים, ניתן לפנות לטיפול כירורגי של ניתוח, שבו משתילים תמיכה המחליפה את הרצועות מתחת לשלפוחית שתפקודן לקוי.

פוריות הגבר – יש טיפול

נושא חשוב אך לא מדובר הוא בעיות פוריות אצל גברים. אחת מהתופעות הגורמות לבעיה בפוריות היא אין אונות או אימפוטנציה. יחד עם זאת, קיימות תופעות נוספות ומצבים אשר גורמים לבעיית פוריות בקרב גברים. ביצוע של בדיקת פוריות לגבר כחלק מהבירור המקיף, יכולה לתת תמונת מצב מדויקת יותר ואף לאפשר לפתור בעיות שונות שנראות חמורות יותר מכפי שהן באמת.

טיפול באין אונות

אימפוטנציה או אין אונות נחשבת להפרעה בזקפה. היא מתרחשת אצל גברים רבים אך רק 15 עד 25 אחוזים מהגברים יגשו אל מומחה על מנת לקבל טיפול לבעיה. אין אונות עלולה לפגוע בדימוי העצמי וליצור בעיות שונות בקשר האינטימי הזוגי. כחלק מתהליך של בדיקת פוריות לגבר, יבדוק הרופא ויתשאל את המטופל כדי לבחון האם הוא סובל ממצב של אימפוטנציה. בשונה ממה שמרביתנו רגילים לחשוב, אימפוטנציה היא מצב שבו באופן עקבי קיים קושי לשמור על זקפה או להגיע למצב בו הפין נוקשה. מרבית הגברים שידווחו על אין אונות יהיו בני ארבעים ומעלה, אך התופעה קיימת גם אצל גברים צעירים, אם כי בהיקף קטן יותר. בירור של אימפוטנציה יעשה לעתים כחלק מבירור כולל של בדיקת פוריות לגבר.

בעיות פוריות אצל גברים

יש סוגים שונים של בעיות פוריות בקרב גברים, אותן בדיקת פוריות לגבר יכולה לאתר. אורח החיים של הגבר משפיע השפעה רבה על פוריותו. אימוץ של אורח חיים בריא הכולל בין היתר הימנעות מצריכת סיגריות ואלכוהול יחד עם הפחתת משקל וירידה בצריכת קפאין יכול לתרום לתקינותה של מערכת הרביה. במסגרת בדיקת פוריות לגבר יבוצעו בדיקות גופניות שונות כמו בדיקות דם, ספירת זרע, בדיקות גנטיות שונות ואולטראסאונד של האשכים. כחלק מהבירור הכללי יבדק אם המטופל סובל ממצב של אימפוטנציה והאם היא נגרמה מבעיה מבנית או פיזית כלשהי.

בעיות פוריות שונות בקרב גברים יכולות להתגלות באמצעות בדיקת פוריות לגבר. כאשר מתגלה בעית פוריות כלשהי, ניתן לתת לה פתרון אם על ידי ניתוח, שינוי באורח החיים, טיפול תרופתי וכן הלאה. לעתים מדובר בבעיה מבנית פשוטה אשר ניתן לפתור באמצעות ניתוח ולעתים נדרש לבצע בירור מעמיק יותר על מנת לאתר מהי בעית הפוריות הקיימת ומה הטיפול המתאים לה.

פניה אל רופא מומחה

בין אם מטופל סובל מתופעה של אימפוטנציה וחווה ירידה באיכות חייו ופגיעה בדימוי העצמי שלו, או שקיימת בעית פוריות כלשהי שהתגלתה בעקבות בדיקת פוריות לגבר – חשוב לפנות לטיפול. פניה לרופא מומחה על מנת להתאים את הטיפול המתאים ביותר עשויה אולי להיות מביכה, אך התועלת היא רבה. רופא מומחה בתחום ידע להתאים את הטיפול היעיל ביותר, לעקוב ולזהות את שורש הבעיה. במצבים של אימפוטנציה או כל בעית פוריות שהתגלתה באמצעות בדיקת פוריות לגבר, כדאי להתייעץ עם מומחה ולא לדחות את הטיפול.

מתי יש צורך ביצוע בדיקת זרע ?

מהי בדיקת זרע?

כל גבר לפחות פעם אחת חייו חשב לרגע כיצד מתפקד אחד החלקים החשובים בגופו הלו הם האשכים וייצור הזרע שלהם. הזרע משמעותי מאוד בתפקיד האבולוציוני והוא זה שממשיך את הדורות הבאים ובעצם גם את כל אלו שאחריהם. בדיקת זרע היא בדיקה בה נדגם זרעו של גבר מסוים כדי לאבחן בעיה כלשהי או לוודא את פוריות הגבר כתוצאה מבעיה אחרת שיכלה לפגוע בהם. בדיקת זרע מניבה תוצאות מדויקות על מספר הזרעים שיש בסנטימטר מעוקב אחד, יכולת הסיבוב שלהם והתנודתיות שלהם. מכונים רבים במרפאות פרטיות וציבוריות מבצעות בדיקות זרע רבות ורופא אורולוג יכול לנתח את התוצאות ולספר על כך למטופל, אם יש כאלו.

מתי יש צורך בביצוע בדיקת זרע?

  • נשאלת השאלה מי צריך לבצע בדיקת זרע ומה היא יכולה לספר על אשכי המטופל. רוב האוכלוסייה מכירה את תהליך בדיקת הזרע במצב בו זוג מסוים אינו צליח להיכנס להיריון. זוגות שלא מצליחים במשימה לאחר זמן רב ניגשים לבדיקת זרע שהגבר יבצע ולאחר מכן יראו אם הבעיה היא בפוריות הגבר או בפוריותה אישה. כל טיפול פוריות מתחיל בבדיקת זרע שהגבר עובר ולאחר יש ניתוח של המצב והבנה אלו אפשרויות יש כדי להביא ילד לעולם.
  • בדיקת זרע לא מתבצעת רק במהלך טיפולי פוריות אלא גם כאשר יש בעיה שמאיימת על פוריות הגבר. למשל, וריקוצלה היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר וכשלושים אחוזים מהגברים סבלו ממנה, שם יש בעיה בזרימת הדם חזרה מהאשך. במקרה כזה יש לבצע בדיקת זרע כדי לבדוק את פוריות הגבר ולבדוק האם הבעיה חמורה ופוגעת בפוריות או שהיא קלה ואינה משמעותית. כך עושים במגוון רחב של בעיות כמו למשל אשך טמיר או לאחר ניתוח באזור.

בדיקת זרע לצורך מתן תרומות זרע

כיוון שטיפולי פוריות הם כל כך נפוצים גם תרומת זרע היא דבר נחוץ אך כדי שגבר יוכל לתרום את זרעו הוא חייב לעבור בדיקת זרע. לאחר בדיקת הזרע בנק הזרע בוחן את הממצאים, בדוק את רמת הפוריות שהוא דורש ורק לאחר מכן מתחיל בהמשך הליך התרומה של אותו תורם.

צעצועי מין – הבחירה הנכונה

נכון להיום רוב האנשים מסכימים שפעילות מינית היא פעילות אותה מבצעים למטרת הנאה ולא רק למטרת פרו ורבו. במסגרת אותה הנאה אנשים מעוניינים לשפר את חיי המין שלהם, דבר אותו הם עושים על ידי קניית צעצועי מין שונים בהם הם משתמשים בחדר השינה. במאמר זה נסביר מהי הבחירה הנכונה כאשר מדובר על צעצועים לחדר המיטות (ומחוץ לחדר המיטות) וכיצד ניתן לבחור את אותו הצעצוע המתאים ביותר מתוך ההיצע הגדול של הצעצועים הקיים כיום.

 

בוחרים את הצעצוע הנכון

אם בעבר אנשים לא חשו בנוח לשוחח על כל הקשור אל מין ורבים נרתעו מקנייה ושימוש באביזרי מין משום הקונוטציה השלילית שלהם, כיום יש פתיחות מינית ורוב האנשים מעוניינים לתבל את חיי המין שלהם באמצעות קניית צעצוע זה או אחר שיעזור להם להעשיר את חיי המין. כיוון שתעשיית הסקס מתפתחת מדי שנה שחולפת, גם המודעות בכל הקשור אל קיום סקס בטוח הולכת וגדלה ואנשים רבים בוחרים להשתמש באמצעי הגנה מסוג קונדום. אך כיצד בוחרים את הקונדום הנכון? וכיצד בוחרים את אותו צעצוע מין שמתאים מתוך ההיצע הכה גדול של צעצועי מין?

 

נכון להיום גלישה לאתר האינטרנט של יצרנית קונדומים ותכשירי מין מוכרת או כניסה אל אחת מחנויות הפארם תחשוף את הלקוח לכל מיני סוגי קונדומים. בנוסף, כניסה אל אתרי אינטרנט של יבואניות תכשירי ואביזרי מין תחשוף את הצרכן אל עולם שלם של אביזרי וצעצועי מין. כיוון שקיים היצע גדול בתחום זה תמיד מומלץ לייעל את הזמנים ואת החיפוש על ידי סינון חכם. סינון נכון יוביל לקניית אותו מוצר בו מעוניינים וזאת בהתאם לתקציב עליו הוחלט מראש.

 

סינון חכם של צעצועי מין מורכב ממספר פרמטרים, כאשר הראשון שבהם הוא סוג הצעצוע. נכון להיום מוצעים לצרכנים ויברטורים העשויים מכל מיני חומרים ובכל מיני גדלים, טבעות רטט ליצירת זקפה והארכת תחושת העונג ועוד.  לאחר בחירת סוג הצעצוע בו מעוניינים חשוב להחליט האם מעוניינים בצעצוע גדול או שמא מעוניינים בצעצוע קטן. הפרמטר השלישי יהיה טווח המחירים (יש צעצועים שעולים עד חמישים שקלים חדשים ואילו מחירם של צעצועים אחרים יכול להגיע ליותר ממאתיים שקלים חדשים). פרמטרים חשובים נוספים שישפיעו על הבחירה הם עמידות הצעצוע בפני נוזלים ודרגת הרטט בה מעוניינים. כל אלו יאפשרו בחירה מהירה של אותו צעצוע שמתאים לחיי המין שלכם. בהצלחה ובהנאה.

ניתוח וריקוצלה – כדאי לדעת

אי פוריות הגבר יכולה להיגרם מסיבות שונות. לעיתים זה אורח החיים עצמו שאיננו בריא, לעיתים זו הגנטיקה ולעיתים אלו תופעות שונות הקשורות למערכות הגוף עצמן. במקרים של וריקוצלה, התרחבות ורידי האשך, יכולה להיפגע פוריות הגבר וגם להוביל לבעיות נוספות, כמו כאבים ואי נוחות כללית. ניתוח וריקוצלה יכול להיות פתרון מתאים לגברים הסובלים מתופעה זו והוא מוצע כיום במרכזים הרפואיים השונים.
[המשך קריאה…]

אבני הכליות שלנו

הכליות בגוף האדם הן איברים חיוניים לתפקודו של הגוף. הכליות הן האמונות על סינון הדם ופועלות לויסות המים, היונים והחומציות בגוף האדם. הכליות ממוקמות בבטן האחורית של הגוף והווצרותן של אבנים בכליות מביאה לכאבים בלתי נסבלים בעלי יכולת לגרום להקרנת כאב לכל האזורים שסביבן (מותן, בטן, רגליים, מפשעה, גב). במקרה של אדם הסובל כאבים בכליות, ישנה גם אופציה שמקורם אינו באבנים, אלא דווקא בדלקת ולכן נזקקים לטיפול ואבחנה מרופא בנושא. הרפואה בימינו מתקדמת מאד וישנן שיטות טובות ויעילות לטיפול במצב של היווצרות אבנים ובמצבים של דלקות.                                                                                   [המשך קריאה…]

אל תסבלו גשו לאבחון

אם גם אתם מרגישים כאבים בכליות לא מוסברים, זה הזמן לגשת אל אורולוג מומחה ולקבל את הטיפול הנדרש לאחר אבחון מקצועי. כאב בכליות יכול להצביע על מספר בעיות מהן אתם סובלים, בין אם אלו הם אבנים שהתמקמו בכליות ואינן יוצאות מדרכי השתן, ואם אלו הן דלקות חוזרות ונשנות. כך או אחרת אם קיימים כאבים בלתי נסבלים עליכם לגשת לאבחון ולא לדחות את הקץ משום שבעיה זניחה היום יכולה להתפתח לבעיה חמורה יותר בעתיד. עליכם לדעת בבירור מתי על פי רוב פוקד אתכם הכאב, מהו משך הכאב ומה התדירות שלו. בהתאם למידע אותו תעבירו לרופא, ניתן יהיה להתאים תוכנית טיפול וכמובן שהרופא המטפל יבצע מספר בדיקות באמצעותן יאבחן את הביעה ממנה אתם סובלים. [המשך קריאה…]

כריתת ערמונית

ערמונית מוגדלת אצל הזכרים עתידה להפריע להתנהלות החיים בין אם היא סרטנית או לאו. כל עוד הערמונית מוגדלת ומפריע לאורך התקין של החיים, יש לבצע כריתת ערמונית בקרב מומחים בתחומם. אם הערמונית המוגדלת אינה גורמת לבעיות והיא לא סרטנית, הרי שהיא לא מחייבת טיפול רפואי. אם אחת מהתופעות הללו מתרחשות בקרבכם, סביר להניח שתאלצו לבצע טיפול ולעיתים כריתה של הערמונית:

  • קשיים במתן שתן
  • כאבים בכליות או לחילופין אי ספיקת כליות
  • אבנים המצטברים בשלפוחית השתן
  • זיהומים חוזרים ונשנים במערכת דרכי השתן
  • דימומים במתן שתן או לחילופין דימומים במהלך קיום יחסי מין

תהליך הניתוח

כאבי כליות הנוצרים כתוצאה מערמונית מוגדלת מצריכים את כריתת הערמונית. הכריתה מתבצעת באופן הבא: במהלך הניתוח מסיר הכירורג את החלק המרכזי של הערמונית ומשאיר את החלק החיצוני של הבלוטה (הערמונית). הכריתה היא לא מלאה אלא מטרתה היא להפחית את הלחץ שנוצר כתוצאה מהערמונית המוגדלת על צינור השתן (במקרים של גידול בערמונית דהיינו סרטן הערמונית הכריתה היא שונה). את הניתוח ניתן לבצע בשני סוגים בין היתר כריתה פתוחה של הערמונית אל מול כריתה סגורה של הערמונית ואת זה יחליט הרופא המטפל. ישנה חשיבות נעלה בבחירת הרופא בקרבו תבצעו את הניתוח ומשמעות אחר הצלחתו. עוד לפני שאתם בוחרים את המרכז הרפואי בו תבצעו את ההליך, עליכם לבצע בדיקות מקיפות אודות המרפאה וצוות הרופאים. הניתוח מתבצע לערך שעה תחת הרדמה מלאה.

כיצד בוחרים את הרופא המטפל

בחירת הכירורג המבצע את הניתוח צריכה להיות מושכלת ולאחר שבחנתם מספר אופציות. בכדי לסייע לכם בתהליך, קחו בחשבון את הפרמטרים הבאים:

  • מקצועיות – בחנו את מקצועיות הרופא המטפל ואת מקצועיות הצוות המקצועי, על מנת שהתוצאות יהיו מוצלחות. נכון לבחור במומחה בתחום אשר מתעדכן ולומד תוך כדי עבודה על תהליכים חדשים ומתקדמים. חשוב לזכור כי בעידן הנוכחי בו הטכנולוגיה מתפתחת והמחקרים ממשיכים, ישנן תגליות בכל זמן נתון ובכדי שאתם תשמעו על החידושים בזמן אמת ועל שיטות חדשות, יש לבחור במומחים המתעדכנים בנעשה בתחום. בחינה זו תעזור למנוע כאבים בכליות.
  • ציוד – עליכם לוודא כי המרכז הרפואי נעזר בטכנולוגיה חדישה בתחום ואינו מסתפק בטכנולוגיה הקודמת.
  • יחסי אנוש – כדי שתרגישו לא רק בידיים טובות, אלא גם ביחס אנושי ותומך (אחרי הכל אתם עתידים לעבור ניתוח וניתוח הוא אף פעם לא חוויה נעימה), עליכם לבחור בצוות מקצועי הנעזר במכשור מתקדם, אך במקביל ניחן ביחסי אנוש גבוהים.

כריתת ערמונית הינו הליך פשוט ולכן מומלץ מאוד להשקיע בבדיקות המקדימות.

אבנים בכליות- אבנים קטנות וכאבים גדולים

מי שחווה את הכאב הזה יודע שמדובר על כאב שהוא בלתי נסבל. בעת מתן שתן כאבים עזים מפלחים את אזור הבטן התחתונה. ברוב המקרים מדובר בסך הכל על אבנים בכליות. מהי התופעה? כיצד ניתן למנוע אותה ומהו הטיפול בה? [המשך קריאה…]

טיפולים מתקדמים בתחום האורולוגיה – שילוב בין טכנולוגיה למענה מדויק

הרפואה המערבית מציעה מגוון של חידושים רפואיים בתחומים שונים, העוזרים להתמודד עם בעיות רפואיות שונות. בתחום האורולוגיה, ובעיקר בשנים האחרונות, מוצעים טיפולים רבים, המאפשרים לכל מי שסובל מבעיות כמו אבנים בכליות, אין אונות או סרטן הערמונית, לקבל מענה נקודתי ומדויק, שיעזור לו להתמודד עם המחלה או הבעיה. [המשך קריאה…]