דליפת שתן לא רצונית – הגורמים והפתרונות

התופעה של דליפת שתן שכיחה הרבה יותר משנדמה. למעשה מדובר על כשלושים אחוזים מהאוכלוסייה הסובלים מכך, בעיקר נשים. ההגדרה של דליפת שתן היא אובדן שליטה חלקי בשלפוחית השתן, תופעה הגורמת לנזילת שתן באופן בלתי רצוני במצבים שונים ובדרגות חומרה משתנות. התופעה פוגעת באיכות חייהם של הסובלים ממנה באופן ניכר, ולמרות זאת היא אינה מדוברת מספיק ומצויה תחת מעטה מבוכה ובושה. מה הסיבות האפשריות לתופעה ומהם הטיפולים המוצעים לבעיה?

לא עומדת בפרץ

האם גם אתם מכירים את התופעה שבה מאמץ גופני, קפיצה, התעטשות, צחוק או שיעול גורמים לשתן לברוח לפתע? הבעיה של בריחת שתן יכולה לבוא לידי ביטוי גם בקושי להתאפק בהטלת שתן ובתכיפות הצורך להתפנות. אנשים רבים סובלים מהתופעה, ובקרב נשים אף מדובר על לפחות כשליש מהן בגילאי 60 ומעלה, כאשר הקושי לשלוט בדליפת השתן אף מחמיר והולך עם הזמן. הבעיה המטרידה מלווה לעיתים בצורך להסתיר ולהימנע מפעילויות שונות העלולות לגרום לבריחת שתן ומהווה פגיעה משמעותית באיכות החיים.

הגורמים לדליפת שתן

יש כמה גורמים לתופעה, ובדיקת רופא מומחה תסייע לאפיין אותה, ולאבחן את הסיבה כדי להתאים את הטיפול היעיל. ישנן מחלות מסוימות העלולות לגרום נזק לשלפוחית השתן, בנוסף לדלקות, נזק לכליות, ניתוחים שבוצעו, נטילת תרופות המשפיעות על מערכת השתן, גנטיקה ועוד. אצל נשים רבות ישנו נזק שמקורו בלידות וברפיון האיברים התומכים בשלפוחית השתן, וגיל המעבר מחמיר את התופעה בשל הידלדלות רמת האסטרוגן בגוף.

מהן אפשרויות הטיפול? 

ישנן אפשרויות מגוונות לטיפול בדליפת שתן והן מותאמות לבעיה הספציפית, לחומרת המצב ולבחירת המטופל. ישנם טיפולים חיצוניים המאפשרים להביא לשיפור ניכר בחלק מהמצבים, ישנן תרופות היכולות לסייע במקרים ספציפיים, מכשירים חדשניים וטיפולים מקומיים המיועדים לסייע וכמובן קיימים ניתוחים ייעודיים לטיפול בתופעה.

אף על פי שאפשר להמשיך לחיות כך ואין הדבר מהווה סכנת חיים, כל מי שסובל מכך יודע שזהו מצב מאוד לא נעים המהווה מטרד. הנה סקירת מגוון הטיפולים האפשריים:

*פיזיותרפיה המיועדת לחיזוק רצפת האגן מאמנת את שרירי התמיכה בשלפוחית השתן כדי להביא לשליטה בסוגרים ולהפסקת הדליפה הלא רצונית.  

*שינויים התנהגותיים הכוללים צמצום צריכת משקאות משתנים כמו קפאין והגבלה בכמות השתייה אם היא רבה מדי. כמו כן מומלצת הטלת שתן באופן יזום לעיתים קרובות.  

*קיימות תרופות לטיפול במערכת השתן כדי לסייע בשיפור השליטה בשלפוחית.

*תכשירים הכוללים אסטרוגן להחדרה לנרתיק: תכשירים אלה מיועדים לנשים לאחר גיל המעבר וכוללים קרם או טבליות לטיפול בתכיפות במתן שתן.

*טיפול מקומי לסיוע במקרים של תכיפות וצורך בהתרוקנות לעיתים קרובות, הכולל זריקות בוטוקס תקופתיות.

*החדרת תמיכה נשלפת לנרתיק, המסייעת במניעת דליפה בעת עלייה בלחץ תוך בטני.

*במקרים שפתרונות אלה אינם יעילים, ניתן לפנות לטיפול כירורגי של ניתוח, שבו משתילים תמיכה המחליפה את הרצועות מתחת לשלפוחית שתפקודן לקוי.

מטשטשים ומחדשים

הבוטוקס הפך בשנים האחרונות לנושא שבו עוסקים לא מעט, המעודדים והמרוצים מול המתנגדים. אף על פי שלכל אחד שמורה ההחלטה אם להתערב ולשפר את המראה או להשאיר אותו כפי שהוא, לפני שמחליטים בנושא, כדאי לדעת כמה פרטים חשובים. מהו החומר המוזרק? מה הפעילות שלו? מהי השפעתו על הגוף? האם הוא בטוח לשימוש? האם כל אחד יכול לעבור את ההזרקה ואיך בוחרים היכן לעשות את הטיפול?

להחליק את הזמן

הפנים שלנו הם המראה לאופן חיינו, כמה צחקנו, כמה כעסנו, כמה התרגשנו וזה נהדר וטבעי. קמטי ההבעה והכיווצים המופיעים במצח, בין הגבות, בצידי העיניים, לצידי הפה ובעוד אזורים הם חלק בלתי נפרד מחיינו ונקראים קמטי הבעה. הקמטים או ההתכווצויות האלה יכולים לגרום לפנים למראה מעט נפול, עצוב או כועס, וטיפול הזרקת בוטוקס יכול במקרים אלולחולל שינוי גדול.הטיפול מעניק לפנים מראה רענן וצעיר ומעלים או מצמצם את קמטי ההבעה הקיימים. הצורך בשינוי והרצון לשיפור הם עניין אישי אשר תלוי במצב הנתון ועד כמה העניין מפריע לנו ופוגע באיכות חיינו.

מהו בוטוקס ואיך הוא מייצר שינוי?

החומר שאותו מזריקים הוא רעלן הקרוי בוטוליניום, חלבון אשר פועל כמרפה שרירים באזור ההזרקה, כך שהוא מביא להחלקת הכיווצים והקמטים המיוצרים באותם שרירים. הטיפול אינו פולשני ומתבצע על ידי רופא, אשר מזריק את החומר במספר מקומות בתהליך שלרוב אינו אורך יותר מעשר דקות. החומר מחליש ומשתק את שרירי הפנים באזור ההזרקה, כך שהעור נראה חלק יותר ומתוח. את התוצאות של הטיפול ניתן לראות כבר אחרי שלושה ימים, אך את התוצאה הסופית רואים אחרי שבועיים. השפעת החומר אורכת כשלושה עד שישה חודשים, ואחריה יש לחזור על הפעולה ולחדש את ההליך. עם החזרה על ההזרקה, משך הזמן בין הטיפולים עולה ומתארך.

האם בטוח להזריק בוטוקס?

החומר יעיל במיוחד לטיפול במראה הקמטים באזור המצח, בין הגבות ובצידי העיניים, ויש הזרקות גם באזור השפתיים שנועדו לעיצוב ועיבוי. מומלץ לבצע את הטיפול בגילאים צעירים יחסית, לרוב בין 50-40, כשהקמטים עדיין אינם עמוקים מדי. אף על פי שההליך אינו ניתוחי, חשוב להגיע לפגישת ייעוץ לפני הטיפול כדי לבדוק את ההתאמה לסוג זה. הרופא ישאל על אלרגיות ועל המצב הרפואי לפני שיאשר את ההמשך. ההליך הקוסמטי אינו כואב מאוד, וניתן לאלחש את המקום בעזרת קרם (אמלה) כחצי שעה לפני הטיפול, כך הוא כמעט לא מורגש. לאחר הטיפול תתבקשו להימנע מחשיפה לשמש ומפעילות גופנית מאומצת במשך יומיים.

כיצד בוחרים את המקום לטיפול?

למרות שיש אין־ספור קליניקות ורופאים המעניקים את הטיפול הזה, חשוב לבחור ברופא מומחה בתחום ההזרקות של בוטוקס כדי להבטיח מראה טבעי, משופר וכזה שיאריך ימים וייתן לכם את התוצאה שקיוויתם לקבל.

הזעת יתר – אבחון וטיפול

הזעה היא מצב שכולנו מכירים. אנחנו חיים במדינה חמה, והקיץ הישראלי גורם לכולנו להזיע לא מעט. הזעה היא מצב חיוני לגוף, שכן היא מסייעת לגוף האדם לווסת את הטמפרטורה שלו ולצנן אותו על ידי הפרשת נוזל מבלוטות הזיעה שמצויות בעור. כולם מזיעים, אבל יש אנשים שמזיעים הרבה יותר ולא תמיד הדבר קשור לחום ולסביבה. אנשים המתמודדים עם הזעת יתר חשים לעיתים צורך להסתיר את המצב בדרכים שונות והדבר גורם להם מטרד ומבוכה. הזעת יתר אומנם אינה מסכנת חיים, אך היא פוגעת באיכות החיים וכדאי לדעת מה יכולות להיות הסיבות לכך וכמובן מה ניתן לעשות.

לאבחן את המצב

להזעה יש כמה דרגות, וכדי לדעת אם אתם סובלים מהזעת יתר בדקו את עצמכם. הזעה קלה בבית השחי שאינה בולטת וקשורה לחום הגוף אינה מהווה בהכרח בעיה, גם הזעה שמתרחשת כתוצאה מפעילות גופנית היא לרוב תקינה, גם אם היא לא נוחה במיוחד. הבעיה מתחילה כשמדובר בהזעה רבה, שמתרחשת לעיתים קרובות ומפריעה לאיכות החיים. הזעה כזו יכולה לגרום לחוסר נוחות, בושה, מבוכה או אפילו להימנעות מפעילויות חברתיות או מלחיצת ידיים. הזעת יתר יכולה להתבטא באזורים שונים בגוף, וחשוב לדעת שכאשר המצב מפריע לתפקוד היום־יומי יש מה לעשות וישנן שיטות טיפול בהזעת יתר.

מהן הסיבות להזעת יתר?

ישנן סיבות שונות להזעת יתר, חלקן קשורות לתקלה כלשהי במערכת העצבים המעבירה מסרים וגורמת לייצור זיעה בבלוטות הזיעה (הבלוטות האקריניות) המצויות בכמות גדולה בבית השחי, בפנים, בכפות הידיים ובכפות הרגליים. סיבות נוספות יכולות להיות מחלות, תרופות שונות, מנופאוזה בקרב נשים, חרדה, משקאות אלכוהוליים ועוד. ישנם אנשים המזיעים לאורך כל היום ואחרים מזיעים בעיקר בלילה, ונמצא שהזעה מוגברת קשורה לרוב למצב תורשתי.

כיצד ניתן לטפל בהזעת יתר?

ישנם טיפולים שונים להזעת יתר, על חלקם יש לחזור אחת לתקופה ואחרים הם חד פעמיים. הטיפולים תלויים באזור הגוף שבו קיימת התופעה, בחומרתה ובאופן הטיפול המועדף.

-במקרים קלים של הזעת יתר בבית השחי ניתן להשתמש בתכשירים המכילים את החומר אלומיניום כלוריד.

-ישנם כדורים לנטילה דרך הפה המפחיתים את כמות הזיעה המופרדת, אם כי יש להם תופעות לוואי.

-למצבים של הזעת יתר בכפות הרגליים ובכפות הידיים, ישנם מכשירים המעבירים זרם חשמלי קל בעור כפות הרגליים והידיים אשר מנטרל את בלוטות הזיעה באופן זמני, טיפול שיש לחזור עליו.

-טיפול זמני נוסף הוא הזרקה של בוטולינום טוקסין באזורי ההזעה המוגברת, אשר משתק את בלוטות הזיעה ומונע זיעה. טיפול זה נחשב ליעיל וללא סיבוכים, אך יש לחזור עליו אחת לתקופה כדי לשמר את ההשפעה.

-טיפול נוסף כולל הליך ניתוחי, אשר בו מסירים את שכבת בלוטות הזיעה באזורים הנוטים להזעת יתר. עם זאת, קיים חשש שייווצרו בלוטות זיעה במקום אחר שיגרמו להזעת יתר כפיצוי על אלה שהוסרו.     

דליפת שתן – התופעה, הגורמים והפתרונות

האם גם לכם קורה שלפעמים "בורח" קצת שתן בלי שליטה? האם גם לכם קרה שבעת שחבר סיפר בדיחה ופרצתם בצחוק הרגשתם גם פרץ של שתן לא רצוני? או האם זה קורה לכם בעת מאמץ, תוך כדי שיעול, בהתעטשות או במהלך פעילות גופנית? האם גם לכם יש צורך להתפנות לעיתים קרובות ואתם מחפשים להתפנות בכל הזדמנות כדי לא "לפספס"? אתם לא לבד. התופעה של דליפת שתן במצבים שונים קיימת אצל אנשים רבים, ובקרב נשים הבעיה נפוצה אף באחוזים גבוהים יותר. התופעה אשר לה סיבות שונות, רווחת יותר משנדמה, אך פעמים רבות היא מלווה בבושה, במבוכה, בהסתרה או בהתעלמות ופוגעת באיכות החיים. על פי הידוע, מצבים אלה של דליפת שתן נוטים להחמיר עם הגיל, ולפחות שליש מהנשים מעל גיל 60 עשויות לסבול מהבעיה עם הזמן.

מהם הגורמים לתופעה המטרידה?

ישנם מספר גורמים האחראים לתופעה של בריחת שתן, ויש צורך לזהות את הסוג המסוים של הבעיה ואת הסיבה המדויקת כדי שניתן יהיה להתאים את הטיפול הנכון. ישנן סיבות הקשורות למחלות הגורמות נזק לעצבים האחראים על שלפוחית השתן, כמו גם דלקות, ניתוחים שנעשו, חסימות, בעיות בכליות, תרופות מסוימות, גנטיקה, ריבוי צריכת נוזלים ועוד.

בקרב נשים יש בנוסף גורמים הקשורים להיריון, לידה וגיל המעבר שבו רמת הורמון האסטרוגן בגוף יורדת, אשר אחראי לרבות מבעיות דליפות השתן. לשלפוחית השתן יש תפקיד בשמירת השתן ובהטלתו באופן רצוני. שרירי השלפוחית מתכווצים, והשתן נפלט בהרפיה דרך השופכה תוך עבודה משולבת עם שרירי רצפת האגן והרקמות התומכות.

לידות וגינליות לעיתים גורמות נזק לאותם איברים התומכים בשלפוחית השתן אשר עם הזמן עלול לגרום לדליפה. כאשר המערכת התומכת בשלפוחית השתן נפגעת, יש פחות יכולת לשלוט על הסוגרים של השופכה, מצב הגורם לדליפת שתן לא רצונית.

איך מטפלים בבעיה?

דרכי הפתרון לבעיה כוללים אפשרויות שמרניות, תרופתיות ועד ניתוחיות התלויות בחומרת הבעיה ובפגיעה באיכות החיים של המטופל. דליפת שתן כשלעצמה אינה מסוכנת, אך היא יכולה להיות מאוד לא נעימה ומטרידה, וכדאי לדעת על הפתרונות הקיימים.

  • פיזיותרפיה של רצפת האגן המיועדת לחזק את השרירים התומכים בשלפוחית השתן ולהביא לשליטה טובה יותר ומתן שתן רצוני.
  • הגבלת כמות השתייה, הימנעות ממשקאות משתנים הכוללים קפאין.
  • תרופות המיועדות לטפל בעצבים באזור שלפוחית השתן כדי לשפר את פעולתה.
  • במקרים של שלפוחית הנוטה להתרוקן בתדירות גבוהה, ניתן לטפל בעזרת זריקות בוטוקס מקומיות בתדירות משתנה.
  • החדרת תמיכה וגינלית נשלפת לנרתיק, המיועדת לסייע ולמנוע דליפת שתן בעת לחץ תוך בטני.
  • אם פתרונות אחרים אינם עוזרים, ייתכן שהרופא המטפל ימליץ על ניתוח כדי לטפל בבעיה. בפתרון הכירורגי מוכנסים עזרים המיועדים לתמוך בשלפוחית השתן ולסייע לרקמות התומכות בשופכה.  

לא צריך פילטר- בניית שרירים בארבעה טיפולים

הגוף שלנו הוא מקדשנו, לכן חשוב לשמור עליו, לטפח אותו ולחזק אותו. לעיתים אנו עושים את העבודה הקשה, אוכלים בריא ומתאמנים בדרך קבע, אך איננו מצליחים להגיע לתוצאות שעליהן אנו חולמים. התחושה שנגרמת מכך עשויה לגרום לנו לתסכול ורצון לוותר לגמרי, אך רגע לפני שאתם מרימים ידיים הרשו לנו לספר לכם על הטיפול המיוחד שיעזור לבנות לכם את השרירים שאתם רוצים וגם לשרוף שומן תוך כדי.

בניית שרירים בקלות ובמהירות

מכשיר חדש שהגיע לא מזמן לישראל, יביא לכם תוצאות לאחר מספר טיפולים קצרים. המכשיר גורם לבניית שרירים על ידי הפעלה מיטבית ואינטנסיבית שלהם. בניית שרירים באמצעות המכשור הטכנולוגי הזה אינה דורשת הליך פולשני או זמן החלמה.

במהלך הטיפול המכשיר גורם לשרירים להתכווץ 20,000 פעמים במשך חצי שעה בלבד. הדבר נעשה באמצעות אנרגיה אלקטרומגנטית בעוצמה גבוהה. מדובר באימון על־אנושי אשר מביא לניצול של מאה אחוז מהשריר, דבר שאינו ניתן לבצע גם באימוני הכושר הקשים והמפרכים ביותר. המכשיר מטפל גם ברקמות השומן שנמצאות באזור המטופל וכך מואץ תהליך שריפת השומן, דבר אשר מסייע לשריר להיחשף עוד יותר ולשומן לרדת. אין אף טכנולוגיה אחרת אשר מביאה לפעילות כל כך ממוקדת של שרירי הגוף והשומן.

באילו אזורים בגוף אפשר לעשות טיפול בניית שרירים?

ניתן לבצע את הטיפול במספר אזורים שונים, כאשר עבור כל אחד מהם נדרשת סדרת טיפולים של ארבעה מפגשים בני חצי שעה המתפרשים על גבי שבועיים.

אם אתם חושקים בריבועי בטן משורטטים וברורים ולא מצליחים להשיג זאת על ידי אימונים, תנו "בוסט" לגוף והתמקדו באזור הבטן. אם אתם מעוניינים בשרירי ידיים בולטים, כך שיתקבל מראה יותר מחוטב, בחרו בטיפול אשר מתמקד בחיזוק ופיסול שרירי הידיים (יד אחורית או יד קדמית). ולבסוף, למי שמשתוקקת למראה ישבן מורם ומוצק, שיעלה אותך בדרגה באימוני הכושר, כדאי לבחור בטיפול אשר מתמקד בישבן. כל שנדרש הוא לשכב על מיטת הטיפולים ולתת למכשיר לעבוד וכמובן לשמור על תזונה נכונה ובריאה.

האם קיימת סכנה של העמסת יתר על הגוף?

זה נכון שאם היינו חושבים על אימון בן חצי שעה שבו אנו עושים עשרים אלף כפיפות בטן, שכיבות סמיכה או "סקווטים", הדבר היה נשמע פשוט מטורף, אך בהליך הטיפול המבוקר נעשית פעולה שמטרתה להיפטר מהרעלנים וחומצת החלב אשר נפלטים בעת העבודה על השריר. לכן, לא נשקפת סכנה לגוף בעת העבודה הקשה וגם לא אחריה. למעשה, אין כלל צורך בזמן החלמה לאחר ההליך בדיוק מהסיבה הזו והשרירים אינם נתפסים או כואבים לאחר הטיפול. נהפוך הוא, אימון העל הזה יעזור לכם להעצים את אימוני הכושר ולהגיע ליעדים חדשים. מכאן השמיים הם הגבול.

האם הטיפול מתאים לי?

כל אחד ואחת יכולים לעבור את סדרת הטיפולים. יחד עם זאת, ישנם מספר מצבים בהם לא ניתן לבצע את הטיפול. לדוגמא אנשים שעברו השתלת מתכות בגופם או קוצבי לב, כמו גם נשים בהריון. מלבד הסייגים הללו טיפול בניית שרירים יתאים לכל מי שמעוניין להתמקד בעיצוב וחיטוב של אזורים מסוימים בגוף. הוא מתאים גם כן לנשים אחר לידה שרוצות לזרז את תהליך שיקום צורתו של הגוף, או למי שמתאמן אך מתקשה להגיע לתוצאות הרצויות.

הדרך לחיוך המושלם

מי מאיתנו לא רוצה לחייך חיוך יפה, עם שיניים מלאות, ישרות ובעיקר צחורות? תהליך של הבהרת שיניים אינו דבר חדש, אך נראה שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים פונים אל רופא השיניים במטרה להלבין את השיניים ולקבל חיוך מבריק. בדרך אל שיניים לבנות ויפות, אסור לשכוח לרגע את השמירה על חוזקתן ובריאותן של השיניים שעלולות להיפגע אם הדבר לא מבוצע בצורה מקצועית דיה.

למה צריך להלבין שיניים?

עובדה מעניינת היא שהשיניים שלנו באופן טבעי אינן לבנות. לשיניים יש גוונים שונים של שנהב ואינן לבנות באופן מוחלט. יחד עם זאת, אנשים פונים לבצע הבהרת שיניים משום שהצבע של השיניים שלהם כהה וכאלה שבמרוצת השנים, השיניים שלהם התכהו. צבע מסוים מתקבל בעיקר כתוצאה של השתקפות שכבת השן הפנימית דרך אמייל השן או זגוגית השן. כדי לקבל חיוך יפה יותר, מתבצע תהליך של הלבנת שיניים. במסגרת פרוצדורה זו מנסים לשנות את השקיפות של הזגוגית על מנת להסתיר את צבעה הפנימי של השן.

איך מבוצע התהליך?

עוד לפני הפניה אל רופא השיניים לביצוע הבהרת שיניים, אנשים רבים מנסים לבצע הלבנה של השיניים באמצעים ביתיים שונים. אבל, הדרך אל חיוך יפה לאורך זמן רצוי שתעבור אצל רופא המתמחה בכך כדי להבטיח תוצאות טובות לזמן ארוך. בבדיקה אצל רופא, מוודאים את ההתאמה של המטופל לתהליך: שאין בפה נגעים של עששת אשר אינם מטופלים ולא נמצאים פצעים בפה או דלקת בחניכיים. לאחר בדיקה זו, נלקחות המידות מהשיניים כדי לבנות כף אישית להלבנת שיניים. בהמשך מתבצעת הסרת אבנית, כתמים ורובד החיידקים. אז מתבצעת הפרוצדורה של הבהרת שיניים ראשונית במרפאה, על ידי חומרים מקצועיים שאינם מיועדים לשימוש ביתי.

מה קורה לאחר מכן?

הטיפול אצל רופא השיניים במרפאה אורך כשעה, ולאחריו יתחיל השלב השני. בשלב זה המטופל מתחיל את התהליך הביתי של הבהרת שיניים, באופן מיידי לאחר הפגישה במרפאה. המטופל מקבל את הכף האישית כדי שתשמש אותו בתהליך הביתי. יחד עם הכף המטופל מקבל חומר אשר מיועד לשימוש בבית. לאחר שבוצעה הבהרת שיניים התחלתית במרפאת השיניים, תושג על פי רוב ירידה של דרגה עד דרגה וחצי בסולם של בהירות השיניים. הטיפול הביתי בדרך אל אותו חיוך יפה, יאפשר להשיג עוד דרגה וחצי עד לשתי דרגות של בהירות.
הטיפול הביתי נמשך במשך כשבוע, ומבוצע בפועל בלילות. במידה וצבע השיניים הראשוני של המטופל היה כהה יחסית, יתכן וידרש טיפול יותר ארוך.
כדי לשמור על תחזוקת הצבע הלבן של השיניים, מומלץ להמשיך בביצוע ההליך הביתי אחת לחצי שנה. עבור מי שדואג האם הבהרת שיניים היא דבר בלתי הפיך, התשובה היא שבהחלט מדובר בהליך הפיך והשיניים נוטות לחזור לצבען הקודם ללא טיפול מתאים. שמירה על הגיינת שיניים גם היא חשובה כדי לשמור על צבען הלבן של השיניים.

חיוני ומשפיע – הויטמין שאנחנו צריכים

נשים בהריון מכירות את הויטמין הזה היטב, ומקפידות לצרוך אותו לאורך ההריון למען בריאות העובר. חומצה פולית היא למעשה ויטמין שקרוי ויטמין B9. מקורו של הויטמין הוא במזון והוא משמעותי לפעילות מגוון מערכות בגופנו. בדומה לויטמינים ומינרליים חיוניים אחרים, האדם המערבי צורך רק חלק מועט מהחומצה הפולית הנדרשת. מסיבה זו יש צורך לצרוך אותו כתוספת באמצעות כדורים בהמלצתו של רופא.

החשיבות של ויטמין B9

למרות שרגילים לקשר בין חומצה פולית לבין הריון, הרי שהיא אחראית על שלל תהליכים בגופנו. ויטמין זה מסייע לייצורם התקין של תאי דם אדומים, ומפחיתה את הסיכון ללקות במחלות לב ומחלות כלי דם. החומצה חיונית לשמירה על מצב תקין של מערכת העצבים בגופנו. מחסור בחומצה פולית עלול לגרום למצבי דיכאון, ירידה קוגניטיבית ועוד. בהקשר של הריון, חומצה פולית מסייעת למנוע מומים מולדים בעובר בעיקר מומים אשר גורמים לפגיעה בחוט השדרה.  ויטמין בי תשע, נקשר גם בהפחתת הסיכון ללקות בסוגים מסוימים של סרטן. כל אלה הם רק מקצת היתרונות החשובים שבשמירה על רמה תקינה של חומצה פולית בגופנו. במידה ובדיקת דם מגלה כי קיים מחסור בה, חשוב להתייעץ עם רופא ובהמלצתו להתחיל ליטול תוסף של החומצה.

מדוע קיים מחסור בגופנו?

ישנם מספר גורמים שיכולים לגרום למחסור בהימצאות חומצה פולית בדם. תזונה לקויה היא אחד מהגורמים למחסור ולכן יש להעדיף למשל תזונה ים תיכונית העשירה בחומצה זו. מחסור בויטמינים שונים עלול אף הוא לגרום לחסר. כאשר בגוף יש כמות לא מספקת של ויטמין בי 1, ויטמין בי 2 וויטמין בי 3, הדבר עלול לגרום לחוסר. גורם נוסף הוא מחסור בחלבון המגיע מהתזונה שלנו: לגוף נדרשים חלבונים על מנת לבנות מולקולות שמאפשרות את הספיגה של חומצה פולית בגוף, כאשר הם חסרים, יכול להיווצר חוסר גם בה.
צריכה רבה של קפה, אלכוהול וגם עישון, מהווים אף הם גורמים התורמית למחסור בחומצה פולית.

איך נדע אם יש לנו חוסר?

 במידה ואתם סובלים מבלבול, שכחה, אי שקט ועצבנות – יכול להיות שחסרה בגופכם חומצה פולית. סימנים נוספים הם נדודי שינה, דיכאון, חולשה של השרירים, דלקות חניכיים או שלשולים שלא נגרמים ממחלה או מאכילת מזון מקולקל. על אף הימצאותם של אחד או כמה מהסימנים האלה, חשוב לגשת לבדיקה אצל רופא כדי לאשר שמדובר במחסור של חומצה פולית בגוף. ניתן לגלות את רמת החומצה בגופנו באמצעות בדיקת דם פשוטה, ובמידה וקיים חוסר בה – חשוב לטפל בכך. ניתן להגביר את צריכתם של מזונות שיכולים להעלות את הרמה של חומצה פולית בגוף, או ליטול כדורים המכילים אותה. רצוי לוודא עם הרופא האם אתם זקוקים לנטילה של חומצה פולית כתוסף, או שאין צורך בכך.

סוף טוב ל"סיפור ברכיים"

זה עלול לקרות בגיל מבוגר, אך גם צעירים רבים סובלים מכך: כאבי ברכיים. הכוונה היא כמובן לא לכאב רגעי בעקבות מאמץ גדול במיוחד אלא לכאבים שדורשים פיתרון מקצועי על ידי אורטופד מומחה ברכיים. יש סיבות רבות לבעיות ברכיים, בעיות שהופכות להיות "סיפור" של ממש עבור אנשים רבים. בעקבות כך הם חווים פגיעה ממשית באיכות החיים ונדרשים לפנות אל מומחה ברכיים. מתי נפנה אל רופא מומחה לברכיים? מה גורם לכאבים בברכיים? והאם יכול להיות סוף (שמח!) לסיפור? הכל בהמשך.

מתי לפנות אל רופא מומחה?

בדומה לבעיות בריאותיות אחרות, מרבית האנשים דוחים את הטיפול בבעיות ברכיים עד שהבעיה מחריפה וגורמת לפגיעה קשה באיכות החיים. אם אתם חשים כאב בברכיים, כאב אשר גורם לכם לתפקוד לקוי ולסבל, הגיע הזמן לפנות אל מומחה ברכיים. לא כל אורטופד הוא בעל מומחיות לטיפול בברכיים, ועל כן במידה וקיימת בעיה נקודתית בברכיים, חשוב לפנות אל אורטופד מומחה ברכיים. אורטופד אשר מתמחה בברכיים ידע לאבחן את הבעיה הספציפית ממנה אתם סובלים בצורה מדויקת יותר, ויוכל להתאים עבורכם את הפיתרון המתאים ביותר. מומלץ שלא לדחות את הטיפול מתוך מחשבה שהדברים יסתדרו מאליהם. אנו משתמשים כל העת בברכיים שלנו לצורך תנועה, וסביר להניח שהמשך פעילות כאשר כבר קיימת בעיה עלולה להחריף את הבעיה ואת הכאבים.

למה זה קורה לנו?

בניגוד לדעה הרווחת, לא רק אנשים מבוגרים סובלים מבעיות בברכיים. צעירים ומבוגרים, מתאמנים בקביעות וכאלה שכמעט לא עושים פעילות ספורטיבית – כולם עלולים לסבול מבעיה בברכיים אשר מצריכה פניה אל אורטופד מומחה ברכיים. על פי רוב, מרביתם של כאבי הברכיים יגרמו בעקבות תהליכים ניווניים במפרק או כתוצאה מתהליך דלקתי. מפרק הברך יושפע משינויים אלו ועלול להיות מוגבל בתנועה ולגרום לכאבים. איך תדעו מה בדיוק גורם לכאבים? זו בדיוק העבודה של מומחה ברכיים, אשר ידע לתשאל וגם לבחון על פי הממצאים השונים מה הגורמים לכאב. אנשים רבים חוששים לפנות לטיפול בהקדם בעיקר בשל החשש מניתוח וזאת על אף שניתוחי מפרק ברך מבוצעים כיום בשיטות מתקדמות אשר מאפשרות חזרה מהירה יחסית לפעילות. אך ניתוח הוא לא האפשרות היחידה אשר עומדת על הפרק כאשר יש כאבי ברכיים. מומחה ברכיים מקצועי ידע להתאים את הטיפול הנכון בהתאם לבעיה אותה איבחן.

התאמת הטיפול המתאים

הפניה אל אורטופד מומחה ברכיים מאפשרת אבחון מדויק של הבעיה והתאמה של הטיפול בה. לא תמיד האפשרות הראשונה תהייה ניתוח, אך במידה וכל האפשרויות האחרות מוצו, ניתן לשקול ביצוע של ניתוח החלפת מפרק שיבוצע על ידי מומחה ברכיים. מטופלים אשר סובלים מנזק כרוני לברך, בשל דלקת מפרקים שבעקבותיה קיימת שחיקת סחוס, סובלים מירידה באיכות חייהם ותפקוד לקוי. בפניה אל אורטופד מומחה ברכיים, יבדוק הרופא את המקרה. במידה וטיפולים שמרניים יותר בתרופות או בפיזיותרפיה אינם מועילים, מומחה ברכיים עשוי להמליץ על ביצוע ניתוח להחלפת מפרק הברך.

שיווק בראש בריא: על קידום עסקים בתחום הרפואה

קצת קשה לחשוב עליהם כך, אך רופאים ויתר אנשי המקצוע בעולם הרפואה נדרשים לשווק את עצמם כמו כל איש מקצוע אחר. אתגרי הפרסום אשר עומדים בפניהם הם מגוונים, המגבלות על אופן השיווק הן שונות ולכן בבואם לקדם את עצמם עליהם לעשות זאת בצורה מדויקת ומקצועית. בתחום הרפואי מצויים כמובן הרופאים והרופאות, ולצידם גם חברות התרופות, חברות שיווק ציוד רפואי, מרפאות וכן הלאה. הבחירה באפיקי השיווק הנכונים היא משמעותית ובין שלל האפשרויות כמו ביצוע קידום אתרים לרופאים או פעילות יחסי ציבור למרפאה, יש הכרח להיעזר באנשי מקצוע אשר מבינים כיצד לשווק בתחום זה.

התמודדות עם אתגרים שונים

הצרכים הדיגיטליים של רופאים, אנשי מקצוע העוסקים בתחום של שיווק ציוד רפואי או חברות תרופות שונים מאלו של בעלי עסקים אחרים. בין היתר הם נתונים למגבלות שלא קיימות בתחומי עיסוק אחרים. מתוך צרכים ייחודיים אלה, יש צורך לגזור אסטרטגייה שיווקית המיועדת במיוחד עבורם ומותאמת להתמודדויות הספציפיות של אנשי מקצוע אלה. השיווק הדיגיטלי של רופאים או של מרפאות אינו יכול להתמצות רק בהיעזרות בשירות של קידום אתרים לרופאים או פרסום ממוקד אחר. יש צורך בהבנה עמוקה של קהל היעד והצרכים הייחודיים שלו והתאמת השירות הפרסומי המתאים לכל מטרה ובעל מקצוע.

האם זה באמת דרוש?

לא פעם ישאלו מי שעוסקים בתחום הרפואה על כל גווניו, אם מאמצי השיווק הדיגיטלי הם הכרחיים, או שהם רק בגדר "תוספת נחמדה" לעבודה המקצועית. התשובה הקצרה היא – כמובן. התשובה המעט יותר ארוכה היא שבעולם דיגיטלי, יש חשיבות עצומה לאיש המקצוע או לעסק שתהייה לו נוכחות דיגיטלית  משמעותית. קידום אתרים לרופאים, קמפיינים פרסומיים לחברות שיווק ציוד רפואי או ניהול מוניטין ברשת עבור מרפאות מומחים הם חלק בלתי נפרד מעבודתם של העוסקים בתחום הרפואה והבריאות על היבטיו השונים.

דרכים שונות לפעולה

שיטות הפרסום הדיגיטליות הן רבות ומגוונות. באפשרותן לקדם בצורה דרמטית עסקים ובעלי מקצוע בתחום הרפואה והבריאות. כדי לעשות בהן שימוש אפקטיבי, דרושה הבנה שיווקית יחד עם הבנה בתחום הרפואה. הנה מקצת מהאפשרויות העומדות בפני רופאים, מרפאות, חברות שיווק ציוד רפואי וחברות תרופות:

  • קידום אורגני וקידום ממומן בגוגל – שירות זה מאפשר חשיפה של המוצר, השירות או איש המקצוע בתוצאות החיפוש הראשונות במנוע החיפוש. חברות קידום אתרים לרופאים מבצעות קידום אורגני וגם קידום ממומן על מנת שיופיעו בעמודים הראשונים בגוגל.
  • שיווק ברשתות חברתיות – פעולות השיווק אינן מסתכמות רק בפייסבוק, אלא ברשתות חברתיות נוספות המאפשרות יצירת שיתופי פעולה, חיזוק המוניטין והעברת המסר השיווקי לאנשי מפתח בתחום.
  • פיתוח וניהול נכסים דיגיטליים – הכוונה היא לאתר האינטרנט, אפליקציה, פרופילים ברשתות חברתיות וכן הלאה. המשמעות היא שתחזוקה שוטפת שלהם כמו יצירת תוכן רלוונטי ומקצועי, עדכונים שונים ועוד היא חשובה ומשמעותית לשיווק הרופא או המרפאה.

פוריות הגבר – יש טיפול

נושא חשוב אך לא מדובר הוא בעיות פוריות אצל גברים. אחת מהתופעות הגורמות לבעיה בפוריות היא אין אונות או אימפוטנציה. יחד עם זאת, קיימות תופעות נוספות ומצבים אשר גורמים לבעיית פוריות בקרב גברים. ביצוע של בדיקת פוריות לגבר כחלק מהבירור המקיף, יכולה לתת תמונת מצב מדויקת יותר ואף לאפשר לפתור בעיות שונות שנראות חמורות יותר מכפי שהן באמת.

טיפול באין אונות

אימפוטנציה או אין אונות נחשבת להפרעה בזקפה. היא מתרחשת אצל גברים רבים אך רק 15 עד 25 אחוזים מהגברים יגשו אל מומחה על מנת לקבל טיפול לבעיה. אין אונות עלולה לפגוע בדימוי העצמי וליצור בעיות שונות בקשר האינטימי הזוגי. כחלק מתהליך של בדיקת פוריות לגבר, יבדוק הרופא ויתשאל את המטופל כדי לבחון האם הוא סובל ממצב של אימפוטנציה. בשונה ממה שמרביתנו רגילים לחשוב, אימפוטנציה היא מצב שבו באופן עקבי קיים קושי לשמור על זקפה או להגיע למצב בו הפין נוקשה. מרבית הגברים שידווחו על אין אונות יהיו בני ארבעים ומעלה, אך התופעה קיימת גם אצל גברים צעירים, אם כי בהיקף קטן יותר. בירור של אימפוטנציה יעשה לעתים כחלק מבירור כולל של בדיקת פוריות לגבר.

בעיות פוריות אצל גברים

יש סוגים שונים של בעיות פוריות בקרב גברים, אותן בדיקת פוריות לגבר יכולה לאתר. אורח החיים של הגבר משפיע השפעה רבה על פוריותו. אימוץ של אורח חיים בריא הכולל בין היתר הימנעות מצריכת סיגריות ואלכוהול יחד עם הפחתת משקל וירידה בצריכת קפאין יכול לתרום לתקינותה של מערכת הרביה. במסגרת בדיקת פוריות לגבר יבוצעו בדיקות גופניות שונות כמו בדיקות דם, ספירת זרע, בדיקות גנטיות שונות ואולטראסאונד של האשכים. כחלק מהבירור הכללי יבדק אם המטופל סובל ממצב של אימפוטנציה והאם היא נגרמה מבעיה מבנית או פיזית כלשהי.

בעיות פוריות שונות בקרב גברים יכולות להתגלות באמצעות בדיקת פוריות לגבר. כאשר מתגלה בעית פוריות כלשהי, ניתן לתת לה פתרון אם על ידי ניתוח, שינוי באורח החיים, טיפול תרופתי וכן הלאה. לעתים מדובר בבעיה מבנית פשוטה אשר ניתן לפתור באמצעות ניתוח ולעתים נדרש לבצע בירור מעמיק יותר על מנת לאתר מהי בעית הפוריות הקיימת ומה הטיפול המתאים לה.

פניה אל רופא מומחה

בין אם מטופל סובל מתופעה של אימפוטנציה וחווה ירידה באיכות חייו ופגיעה בדימוי העצמי שלו, או שקיימת בעית פוריות כלשהי שהתגלתה בעקבות בדיקת פוריות לגבר – חשוב לפנות לטיפול. פניה לרופא מומחה על מנת להתאים את הטיפול המתאים ביותר עשויה אולי להיות מביכה, אך התועלת היא רבה. רופא מומחה בתחום ידע להתאים את הטיפול היעיל ביותר, לעקוב ולזהות את שורש הבעיה. במצבים של אימפוטנציה או כל בעית פוריות שהתגלתה באמצעות בדיקת פוריות לגבר, כדאי להתייעץ עם מומחה ולא לדחות את הטיפול.